Üzerimizde her gün ne taşıyoruz?

@revlan her gün üstünde bunlar ile işe gider, yola gider…

Bu eşyaları, 5.11 Taclite PRO ve benzeri taktik pantolon giyerek ve bu pantolonların sağladığı ekstra cepleri kullanarak taşıyorum.

Taşıdıklarım:

1. Tespih
  2. Ev ve araba anahtarlıkları
  3. Yedek şarjörler
  4. Güneş gözlüğü
  5. Kemer
  6. Tabanca
  7. Kartlık şeklinde cüzdan
  8. Çakmaklar - en az iki tane
  9. Multitool
  10. Cep telefonu

Bu fotoğrafta gördüğünüz eşyalar, sıradan bir günde ve NORMAL ALARM seviyesinde üzerimde taşıdığım eşyalardır.

Taşıma Sebeplerim:
Tespih - Özellikle 06.Şubat depreminden sonra iş yapmazken elimden düşürmediğim bir aksesuar, rahatlatıcı ve beyni dinlendirici etkisi var benim için. 06.Şubat sabahı 07:30 sularında uyandığımda, eşim telefona gelen haber mesajında gördüğü depremi bana söylediğinde büyük bir şok yaşamıştım çünkü depremin olduğu hafta sonu özellikle twitter’da çok fazla sayıda İstanbul’a gelen ABD donanma gemisi ve deprem ilişkisi üzerine twit okumuştum ve ilk anda tüm bu twitler aklıma gelmişti.
Ev - araba anahtarlıkları - Ev anahtarlığımda EDC (Every Day Carry) Kültürü: Gündelik Hayatta Taşıdığımız Eşyaların Önemi konusunda bahsi geçen USB Flash Bellek’i görebilirsiniz, içerisinde PDF/jpeg dosyası olarak ailemin kimlik kartları, tapu vs belgeleri de dahil olmak üzere bir çok dosya bulunuyor. Ayrıca normal anahtarlar yanında silah fişeği ve malzemeleri sakladığım dolap ve kutulara takılı kilitlerin de anahtarları (TWO IS ONE, ONE IS NONE - İki birdir, bir hiçtir mantığına uygun şekilde) bir anahtarlığın kaybolması halinde diğerindeki ile bu kilitleri açabilmek amacı ile her bir anahtarlıkta ayrı ayrı olmak üzere bulunuyor.
Yedek şarjörler ve tabanca - Mesleğim nedeni ile silah taşıma hakkım olduğundan (harcını ödemek kaydı ile) pek çok insana göre kolaylıkla ruhsatını edindiğim ve esasen ana silahıma ulaşıncaya kadar yakın koruma sağlayacak olan ekipman (bkz: diğer konu)
Güneş gözlüğü - Kış mevsiminde dahi yanımdan ayırmadığım bir ekipmandır, çok kapalı havalarda aracımda bulunan gece sürüş gözlüğünü de kullanırım. Şekli taktik kullanıma uygun, çerçevesi olmaması ve görüş açısının tamamında ışığı engellemesi sebebi ile oldukça kullanışlı bir gözlüktür, ayrıca “tacticool” bir havası da yok değil :wink:
Kemer - Resimde görülen ekipmanın çoğunu (silah ve şarjörler de dahil) kemere takılı kullandığım düşünüldüğünde, bu amaçla üretilmiş sağlam bir kemer iyidir.
Kartlık şeklinde cüzdan - Günümüzde, kimlik, ehliyet ve diğer tüm belgeler ve banka-kredi kartları standart bir boyutta olduğundan, kartlık şeklindeki cüzdan, bana yetmekte
Çakmak(lar) - Ateşin önemini hepimiz biliyoruz, ayrıca ben maalesef sigara içiyorum, benim için çok önemli
Multitool - GERBER’in hafif bir modeli olan bu multitool, gün içinde karşıma çıkabilecek pek çok iş için faydalı olan/olabilecek bir alettir. Gerber çok iyi bir markadır ama gönül bir Leatherman Surge isterdi.
Cep Telefonu - Adı üstünde ama benim için aynı zamanda bir el lambası

Taşımadıklarım ama taşıyabileceklerim:
Pek çoğunuz bu taşıdıklarında eksik var diyebilir. Biliyorum. Ama bu eşyalar yukarıda da belirttiğim üzere normal bir günde ve normal alarm seviyesinde taşıdıklarım. Bir olay, durum vs beklentisi içinde isem, yani normal günlük faaliyetler dışında bir şeyler yapacak veya bir şeylerin olacağını düşünüyor isem, üzerimde taşıdıklarım yanında, pek çok eşya da bu listeye eklenebilir, örneğin: bir açılır kapanır bıçak, bir ilk yardım kiti, bir el feneri, daha fazla şarjör, düdük ve benzerleri.

Listeyi çoğaltmak mümkün, yukarıdaki resimde bulunanlar en temel olduğunu düşündüğüm ve her gün üzerimde olan eşyalardır.

4 Beğeni