Üzerimizde her gün ne taşıyoruz?

Herkese merhaba,

Biliyorum, açtığım konunun benzeri (veya bana göre giriş - başlangıç kısmı) “Ekipman ve Araçlar” kategorisi içinde ancak üzerimizde “EDC mantığı ile” her gün taşıdığımız eşyaları taşıma sebebimiz aslında ekstrem, sıradışı bir durumda zorluklarla mücadele etmemiz için yapabileceklerimizi yani seçeneklerimizi çoğaltmak olduğundan, bu durumun da “Hayatta Kalma” yani benim deyimim ile “sağkalım” konusu içinde değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğümden, bu yeni konuyu “Hayatta Kalma” kategorisi altında açıyorum.

Ancak, bu konunun olması gerektiği kategori “Ateşli Silahlar” kategorisi gibi çoklu kategori olarak da değerlendirilebilir ama anladığım kadarı ile bir “yönetici” bu ayarı yapabiliyor. Takdir yöneticimizin olsun.

Eğer mümkün ise; hem bu yeni konu hem de yukarıda belirttiğim başlangıç konusunun her ikisi de “Hayatta Kalma” kategorisinde (ister çoklu ister tekil) bulunur ise güzel olur diye düşünüyorum.

Bu konuyu açma amacım, her gün düzenli olarak ne taşıdığımızı ve neyi niye taşıdığımızı veya niye taşımadığımızı burada belirtirsek, birbirimizin fikirlerinden faydalanabilir ve birbirimize eksiklerimizi gösterebiliriz.

Bu girişten sonra, bir sonraki yanıta her gün taşıdığım eşyaların bir fotoğrafını ekleyip, mantığımı anlatmaya çalışacağım. Umarım faydalı olur.

3 Beğeni

@revlan her gün üstünde bunlar ile işe gider, yola gider…

Bu eşyaları, 5.11 Taclite PRO ve benzeri taktik pantolon giyerek ve bu pantolonların sağladığı ekstra cepleri kullanarak taşıyorum.

Taşıdıklarım:

1. Tespih
  2. Ev ve araba anahtarlıkları
  3. Yedek şarjörler
  4. Güneş gözlüğü
  5. Kemer
  6. Tabanca
  7. Kartlık şeklinde cüzdan
  8. Çakmaklar - en az iki tane
  9. Multitool
  10. Cep telefonu

Bu fotoğrafta gördüğünüz eşyalar, sıradan bir günde ve NORMAL ALARM seviyesinde üzerimde taşıdığım eşyalardır.

Taşıma Sebeplerim:
Tespih - Özellikle 06.Şubat depreminden sonra iş yapmazken elimden düşürmediğim bir aksesuar, rahatlatıcı ve beyni dinlendirici etkisi var benim için. 06.Şubat sabahı 07:30 sularında uyandığımda, eşim telefona gelen haber mesajında gördüğü depremi bana söylediğinde büyük bir şok yaşamıştım çünkü depremin olduğu hafta sonu özellikle twitter’da çok fazla sayıda İstanbul’a gelen ABD donanma gemisi ve deprem ilişkisi üzerine twit okumuştum ve ilk anda tüm bu twitler aklıma gelmişti.
Ev - araba anahtarlıkları - Ev anahtarlığımda EDC (Every Day Carry) Kültürü: Gündelik Hayatta Taşıdığımız Eşyaların Önemi konusunda bahsi geçen USB Flash Bellek’i görebilirsiniz, içerisinde PDF/jpeg dosyası olarak ailemin kimlik kartları, tapu vs belgeleri de dahil olmak üzere bir çok dosya bulunuyor. Ayrıca normal anahtarlar yanında silah fişeği ve malzemeleri sakladığım dolap ve kutulara takılı kilitlerin de anahtarları (TWO IS ONE, ONE IS NONE - İki birdir, bir hiçtir mantığına uygun şekilde) bir anahtarlığın kaybolması halinde diğerindeki ile bu kilitleri açabilmek amacı ile her bir anahtarlıkta ayrı ayrı olmak üzere bulunuyor.
Yedek şarjörler ve tabanca - Mesleğim nedeni ile silah taşıma hakkım olduğundan (harcını ödemek kaydı ile) pek çok insana göre kolaylıkla ruhsatını edindiğim ve esasen ana silahıma ulaşıncaya kadar yakın koruma sağlayacak olan ekipman (bkz: diğer konu)
Güneş gözlüğü - Kış mevsiminde dahi yanımdan ayırmadığım bir ekipmandır, çok kapalı havalarda aracımda bulunan gece sürüş gözlüğünü de kullanırım. Şekli taktik kullanıma uygun, çerçevesi olmaması ve görüş açısının tamamında ışığı engellemesi sebebi ile oldukça kullanışlı bir gözlüktür, ayrıca “tacticool” bir havası da yok değil :wink:
Kemer - Resimde görülen ekipmanın çoğunu (silah ve şarjörler de dahil) kemere takılı kullandığım düşünüldüğünde, bu amaçla üretilmiş sağlam bir kemer iyidir.
Kartlık şeklinde cüzdan - Günümüzde, kimlik, ehliyet ve diğer tüm belgeler ve banka-kredi kartları standart bir boyutta olduğundan, kartlık şeklindeki cüzdan, bana yetmekte
Çakmak(lar) - Ateşin önemini hepimiz biliyoruz, ayrıca ben maalesef sigara içiyorum, benim için çok önemli
Multitool - GERBER’in hafif bir modeli olan bu multitool, gün içinde karşıma çıkabilecek pek çok iş için faydalı olan/olabilecek bir alettir. Gerber çok iyi bir markadır ama gönül bir Leatherman Surge isterdi.
Cep Telefonu - Adı üstünde ama benim için aynı zamanda bir el lambası

Taşımadıklarım ama taşıyabileceklerim:
Pek çoğunuz bu taşıdıklarında eksik var diyebilir. Biliyorum. Ama bu eşyalar yukarıda da belirttiğim üzere normal bir günde ve normal alarm seviyesinde taşıdıklarım. Bir olay, durum vs beklentisi içinde isem, yani normal günlük faaliyetler dışında bir şeyler yapacak veya bir şeylerin olacağını düşünüyor isem, üzerimde taşıdıklarım yanında, pek çok eşya da bu listeye eklenebilir, örneğin: bir açılır kapanır bıçak, bir ilk yardım kiti, bir el feneri, daha fazla şarjör, düdük ve benzerleri.

Listeyi çoğaltmak mümkün, yukarıdaki resimde bulunanlar en temel olduğunu düşündüğüm ve her gün üzerimde olan eşyalardır.

4 Beğeni

Baya baya donanımlı bir EDC kiti olarak görülebilir, hatta bir çoğumuzun kolayca ulaşamayacağı tabanca gibi çok değerli ekipmanlar barındırıyor. Ben kendi EDC kitimi paylaşmayayım, sınıfta kalırım. :slight_smile:

Sadece eklemeniz için DMR özelliği barındıran bir amatör telsiz öneririm, hatta eşiniz de edinir ve çata / araba gibi kolayca ulaşabileceği bir yerde taşırsa 26 Eylül 2019 İstanbul depreminde olduğu gibi ülkedeki bütün GSM firmalarının çöktüğü bir senaryoda eşiniz / eviniz ile iletişime geçebilirsiniz.

3 Beğeni

Paracord da eklemelisiniz

3 Beğeni

her bir aile bireyi için olmak üzere toplam 4 adet baofeng el telsizim var ancak dediğim gibi, yanımda taşıdıklarım bunlar, olası durumlar, tehdit analizleri vs ile belirleyebileceğim alarm durumum yükseldikçe, tüm dediğiniz eşyalar ayrıca çantalar vs içinde en azından arabamda bulundurabileceğim eşyalar içinde, her gün üzerimizde olan (EDC) eşyalar kategorize etmek istersek seviye 0 olarak adlandırabileceğimiz en temel eşyalardır. bu eşyaların yanına duruma göre ekleme / çıkarma yapılabilir, ekstra eşyalar yabancıların GET HOME BAG - eve gitme çantası olarak adlandırdığı çanta araçta ve/veya işte bulundurulabilir, örneğin çalıştığım kurumda bina altında kapalı otopark olmasına rağmen her zaman açık otoparka arabamı bırakma sebebim de bu çantaya ulaşabilmeyi sağlamaktır. Oğlumun da yanına okul çantasında durmak üzere bir basit led el lambası ve 8-10 fonksiyonlu bir çakı verdim ve her gittiğin yerde yanında olacak diye tembihledim.

2 Beğeni

Önemli olan yeteneklerimizdir. 25 yıldan fazladır kimse ile fiziksel bir kapışmaya girmeme nedenim, biraz da yetişme tarzım (küçük yaştan itibaren yazları da olsa çalışmak gibi, hep insanlar içinde olmak gibi), pazarlama satış yapmış olmak ve meslek icabı olarak, insanları ne kadar zorlayabileceğimi ve nerede durmam gerektiğini bilmektir. ilk arayacağımız çözüm; çatışmayı başlamadan bitirmek veya kaçınılmaz ise oradan derhal uzaklaşmak olmalıdır. silah, bıçak, kavga sadece son çaredir, sadece son ihtimal olarak köşeye sıkıştığımızda kullanmamız gereken son araç.

ben yaklaşık 15 yıldır malzeme biriktiriyor ve bu konuya kafa patlatıyorum önce bir hobi sonra da yaşam tarzı olarak. bu konuda bir şeyler öğrendikçe yanımda olanlar da değişti, gelişti, azaldı veya çoğaldı. hiçbir zaman “sınıfta kalırım” gibi düşünme, önemli olan yanımızda, üstümüzde olan ile yetenek ve becerilerimizi birleştirip, o an içinde bulunduğumuz zor veya kolay, beklenmedik durumda başarı sağlamak ve üstün gelmektir.
zorlukla mücadele ilk önce düşünme tarzımızda ve isteğimizde yer edinmelidir (irade ve kararlılık), sonra yeteneklerimizi geliştirmek ve yeteneklerimizi de malzeme ile tamamlamak gelir. hatta yeteneklerimiz geliştikçe daha az malzemeye ihtiyaç duyacağımızın en iyi örneği de usta "bushcraft"çıların, sadece bir bıçak ve bir iki tane daha alet ile neler yapabildikleridir. selamlar…

3 Beğeni

Konuyu temmuz ortasında başlatmışım, kasıma geldik nerdeyse, sizler yanınızda neler taşıyorsunuz günlük olarak?

Tactical ve edc ürünlere merakım oldukça fazla.
Bununla ilgili de küçük de olsa bir koleksiyonum var.
Özellikle kesici aletler ve el fenerleri özel ilgi alanım.

Kesici aletlerin hiç birini üzerimde taşımıyorum.

Günlük taşıdıklarıma gelirsek;
Çanta: Protector Plus Tactical çapraz omuz çantası
El Feneri: Fenix E16 bazen de yanına Sofirn SC33
Kalem: Zebra teleskopik kalem ve Sharpie Mini Black
Defter: Nature Notes
Karabina: Nite Ize S-Biner 3 Numara ve 1 numara
Gözlük: Quechua MH120A ve kendi yaptığım deri kılıf
Fidget: Metal karabina fidget ve Hematit tesbih
Cüzdan: Bazen kendi yaptığım deri cüzdan bazense GR marka deri cüzdan
Anahtar: Araba, ev ve motosiklet anahtarları karabinalarla birbire ilişkilendirilmiş
Telefon: Samsung A73
Usb Bellek: Sandisk Ultra Drive Luxe 256GB metal (Tüm dokümanlarımın yedeklerini bulutta tutuyorum)
Kulaklık: Jabra Elite 75T Active
Hijyen: Mini fısfıs kolonya ve kağıt mendil + yüz maskesi
Çakmak: Tokai standart çakmağın yerini bazen Exotac TitanLight alıyor.
Diğer: Ruhsat ve Pet şişe taşıyıcı
Kemer: Evolite Outdoor stretch kemer

Günlük taşıdıklarım dışında arabamda ve evde bulundurmak üzere farklı senaryolar için hazırlanmış çantalarım var.

2 Beğeni

EDC eşyalar genellikle seviye/level 0 eşyalar olarak tanımlanıyor, her zaman veya o an üstümüzde olan eşyalar olarak, çantalar ve diğer yerlerdeki eşyalar da, kullanım önemi ve sırasına göre 1, 2 diye devam edebiliyor. bir multitool yanınızda her zaman taşınabilir diye düşünüyorum, bıçağı olsa bile çeşitli güvenlik noktalarında pensesini açıp gösterince hiç bir şey demiyorlar ister polis ister özel güvenlikçiler olsun. deri işleme becerisi de özel bir beceri, ne mutlu size. selamlar, teşekkürler…

2 Beğeni

Esasen Gerber Dime multitool taşıyordum daha önceleri. Tırnak makası kadar küçük bişey.
Ama Xray olan kapılardan geçerken onu bile problem ediyorlar.
Emanet de almıyorlar. Bırakacak yer bulamayınca içeri girip işimi de tamamlayamıyorum.
Özel güvenliklere zaten dert anlatılmıyor. Onlara ne söylendiyse onu yapıyorlar.
Hali ile sokaktayken problem olmasa bile xray noktaları hep problem çıkarıyor.
Ben de pes ettim artık. Arabamda ve motorumda tutuyorum bişeyler ama yaya veya toplu taşıma ile çıktığımda almıyorum yanıma.

2 Beğeni

Genellikle internette gördüğüm edc setleri kadar özel markalar kullanmıyorum hatta bulunan ürünlerin çoğu üstünde farklı markalarla satılan şeyler. Gelgelelim benim gündelik hayatta işimi gören ve yarı yolda bırakmadılar.
Cüzdan: kimlik, ehliyet vb. Kişisel bilgilerimin olduğu kartlarla beraber (genelde çakımı veya çok amaçlı pensemi problem yarattıkları için) alışveriş merkezlerine giderken almadığım zamanda zaman zaman işime yaradığı için fotoğraftaki çok amaçlı metal kartı taşıyorum.
Çakı, çok amaçlı pense: victorinox spartan modelini çakı, sıklıkla içeriğinde kürdan ve cımbızını sıkça kullandığım için ve sağlam bir yapısı olduğundan kullanıyorum onun haricinde Bimden Proware marka çok amaçlı penseyi taşıyorum ve açıkçası sandığımdan çok daha sağlam ve işlevseldi gündelik kullanımda işimi oldukça gördüğünü söyleyebilirim.
Kulaklık: KZ EDX PRO ne yazık ki dönüştürücüyle kullanıyorum onun haricinde çok başarılı bulduğum bir kulaklık.
Fener: Aedcbaide V3 Mini Led marka çok fonksiyonlu fener kullanıyorum 500mah pil ve 5 farklı (kırmızı ışık, kırmızı yanıp sönen, Uv led, beyaz ışık, kırmızı mavi yanıp sönen) ışık modu
Ve 900 lümen bir feneri mevcut küçük olması ve pil ömrünün oldukça iyi gittiğini söyleyebilirim.
Çakmak: Tek pürmüzlü su geçirmez çakmak sigara içmediğim için gazı ne kadar sürede bittiğini söylemem biraz zor sıkça kullanmıyorum lakin memnunum ve sağlam bir çakmak olduğunu söyleyebilirim.
Kalem: çok fonksiyonlu Mühendis kalemi olarak geçiyordu arka kısmında yıldız ve düz tornavida cetvel ve su terazisi var ben kullanışlı buluyorum öte yandan biraz küt yapısı var.
Saat: Casio AE 1200WH standart bir dijital saat bence tek sorunu zaman içinde ön camında çizikler oluşmuş olması.
Bunların dışında küçük bir taktikal bir çanta taşıyorum içinde;
Forclaz 25 L katlanabilir sırt çantası
Yedek görme gözlüğüm
Mini dikiş seti
Kullanılmayan bir banta sarılı koli bandı var
Küçük japon yapıştırıcısı
parmaktan daha kısa bir silikon parçası
Seyahat diş fırçam
İçinde 10-15 arası tuvalet örtüsü bulunan kilitli poşet
Yedek kilitli poşet(3)
Çok uçlu şarj aleti
Cep boyutu deodorant
ilk yardım kiti
Taşımaktayım zaman zaman eğer uzun bir yolculuğa çıkıyorsam veya bir arkadaşıma kalmaya gittiğimde muhakkak alıyorum ve arada içine bir yulaf bar tarzı yiyicek ve küçük su şişesi ve bir iskambil destesi de atıyorum.

2 Beğeni

@ÖzgürDoğan öncelikle aramıza hoş geldin.

ilk aşama olarak günlük eşya setin pek çok temel günlük sorunu çözmeye yeterli gözüküyor.
ayrı bir çanta alışkanlığın da çok iyi.
çanta içinde yerin var ise uzun yürüyüş ihtimallerini de göz önünde tutarak bir çift çorap ve bir takım iç çamaşırı da konulabilir mi diye bir öneri sunmak istedim. iskambil destesi de dinlenme esnasında psikolojik bir rahatlama ve aklı süregelen sorunlardan uzaklaştırma sağlayacaktır, iyi düşünülmüş bir katkı olmuş.
selamlar…

1 Beğeni

Hoş buldum, oluşturduğunuz konu başlıklarını yavaş yavaş okumaya başladım ve katılmayı da sürdürücem, teşekkürler. Çorap ve iç çamaşırı olayına katılıyorum lakin çanta boyutu yeterli sayılmaz ama aklımda olan bir şey kesinlikle iskambil destesi yurt dışı gezilerimde çok sık olmasa da kafa dağıtmamı sağladı gerçekten de ve insanlarla beraber yapıcak bir şey olmadığında, vakit geçirmek için iyi bir araç oluyor.

1 Beğeni