Turnike Uygulaması Nasıl Yapılır?

Turnike, ağır kanamaları durdurmak için kullanılan bir tıbbi cihazdır. Turnike uygulaması genellikle diğer kanama kontrol yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda tercih edilir. İlk yardımda turnike uygulaması, hayat kurtarıcı olabilir, ancak yanlış kullanıldığında ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle turnike uygulaması hakkında bilgi sahibi olmak ve nasıl doğru bir şekilde uygulanacağını bilmek önemlidir.

Turnike uygulaması, genellikle kanama olan bölgenin 5-10 cm üzerine, sıkı bir şekilde uygulanır. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta, turnikeyi asla bir eklem üzerine (diz veya dirsek gibi) yerleştirmemektir.

Turnike uygulamasının aşamaları şu şekildedir:

1. Turnikeyi kanamanın olduğu uzuv üzerine, yaranın 5-10 cm üzerine yerleştirin.
  2. Turnikeyi sıkıca çekin ve kanamanın durduğundan emin olun. Hedef, kanamanın tamamen durmasıdır.
  3. Uygulama saati not edilmeli ve yaralının üzerine, görülebilir bir yere yazılmalıdır. Bu bilgi, tıbbi personelin ne zaman ve ne kadar süreyle turnike uygulandığını bilmesine yardımcı olur.
  4. Yaralıyı en yakın tıbbi yardım noktasına hızla ulaştırın.

Bununla birlikte, turnike hangi durumlarda uygulanır sorusuna gelirsek, genellikle yaşamı tehdit eden ve başka türlü kontrol edilemeyen kanamaların olduğu durumlarda uygulanır. Ancak, turnike uygulaması son çare olarak düşünülmeli ve mümkün olduğunca bir tıbbi profesyonel tarafından gerçekleştirilmelidir.

Sonuç olarak, turnike uygulaması ciddi bir prosedürdür ve genellikle son çare olarak kullanılır. Bu nedenle, bu tür durumlarla başa çıkmak için uygun eğitim almanız ve acil durumlarda profesyonel tıbbi yardım aramanız çok önemlidir.

2 Beğeni

Turnike uygulaması, genellikle hayatı tehdit eden durumlarda, özellikle ciddi kanamaların kontrolü için kullanılır. Bir uzvun kesilmesi veya yaralanması sonucu büyük miktarda kan kaybı meydana geldiğinde, turnike kullanılarak kanama durdurulabilir.

Turnike, yaralı bölgenin üzerine yerleştirilen ve kan akışını geçici olarak engellemek için sıkıca çekilen bir band veya sargıdır. Bu, hastanın hayatını kurtarabilir çünkü büyük miktarda kan kaybı, şok ve sonuçta ölüme yol açabilir.

Ancak, turnike uygulaması ciddi yan etkilere neden olabilir ve doğru şekilde uygulanmazsa kalıcı hasara yol açabilir. Bu nedenle, turnike uygulaması genellikle son çare olarak kabul edilir ve mümkün olduğunda tıbbi personel tarafından uygulanmalıdır.

Turnike uygulaması genellikle şu durumlarda kullanılır:

1. Büyük miktarda kan kaybı meydana geldiğinde ve kanama direkt basınçla kontrol edilemiyorsa.
  2. Yaralı kişi, tıbbi yardım alabileceği bir yere taşınana kadar kanamayı kontrol etmek için turnikeye ihtiyaç duyduğunda.
  3. Yaralı uzvun, özellikle kanama nedeniyle ampute edilmesi gerektiğinde.

Bu nedenle, turnike kullanımı ciddi ve acil durumlar için son çare olarak kabul edilir ve genellikle bu tür durumlarla başa çıkmak için eğitimli profesyoneller tarafından uygulanır.

2 Beğeni

Şuradaki video’da mayına basan bir Ukrayna askerinin kendine yaptığı turnike uygulaması görülüyor.
Bu video turnike uygulamasına en iyi örneklerden biri.
Not: Video +18’dir.

1 Beğeni