Röle Üzerinden İletişim: Shift ve Offset Ayarlarının Anlamı

Bu yazı, benim gibi yeni amatör radyo operatörü olmuş kişiler için, daha doğrusu ilk defa bir telsiz cihazını nasıl ayarlayacaklarını merak edenler için hazırlanmıştır.

Çeşitli marka ve modellerde amatör telsiz cihazları bulunmaktadır ve her bir cihazın ayarları için ayrı menü yönlendirmesi yapmak mümkün olmayabilir. Ancak, tüm cihazlarda yapılması gereken birkaç temel ayar vardır ve bu ayarların anlatılması, ilk iletişiminizi yapabilmeniz için yeterli olacaktır.


Görsel Pixabay

Eğer röle üzerinden iletişim kurmayı düşünüyorsanız; cihazınızın menüsünde shift, offset ve tone seçenekleri bulunacaktır.

  • Shift: Röle üzerinden iletişim kurarken, alış ve veriş frekansları farklıdır. Dolayısıyla, tuşa basıldığında girilen frekansın offset değeri kadar azalması için SHIFT ayarını her zaman (-) negatif olarak ayarlarız.
  • Offset: Tuşa bastığınızda girilen frekansın ne kadar azalacağını veya artacağını belirler. Shift değeri negatifse, frekans offset değeri kadar azalır; shift değeri pozitifse, frekans offset değeri kadar artar (ancak Tüekiye’de genellikle pozitif shift kullanılmamaktadır.).

Offset değeri VHF için her zaman 000.600 MHz, UHF için ise 007.600 MHz olmalıdır. Örneğin; 145.775 frekansına basarsanız, ekranınızda 145.175 görünür. Yani, 145.175 MHz’den verici olup, tuşu bıraktığınızda 145.775’de ise alıcı olursunuz. Bu durumda offset değeri 000.600’dir. UHF’de ise, 463.775 röle frekansına basarsanız, 456.175 frekanstan verici olursunuz. Bu durumda offset değeri 7.600’dir.

  • Tone: Iletişim kurmayı düşündüğünüz rölenin frekansını belirleyen kaynaklarda genellikle bir ton değeri bulunur. Bu ton değerini, cihazınızın TX TONE veya TX-CTC menüsüne girmeniz gerekmektedir. Örneğin; Bursa Bakacak rölesi üzerinden iletişim kurmak istediğinizi düşünürsek, 145.6775 frekansını gireriz. Ardından, cihazınızın menüsüne girip TX-TONE veya TX-CTC seçeneğini bulup buradan 114.8 değerini seçmeniz gerekir. Bu değer her röle için değişkenlik gösterebilir.

Simplex bir frekansta iletişim sağlamak için ise shift ve ton değerlerini kapalı (OFF) konuma getirmeniz yeterli olacaktır.

Bulunduğunuz bölgedeki röle istasyonları ve ilgili değerler için şuradaki listeye bakabilirsiniz.

1 Beğeni

İlk ayarlar her daim zorlayıcı oluyor. Her ne kadar deneyimli kişiler için çok kolay olsa da yeni amatörler zorlanabilir. Ayar yapmakta zorlananlar ya denetimli bir amatöre ya da en yakın derneğe uğrayıp ayarlarını yaptırabilirler.

1 Beğeni