Kullandığınız Telsizler ve Yeni Başlayanlara Öneriler

Merhaba, geçen gün Amatör Telsizcilik sınavına girdim 72 puan almışım, henüz belge çıkarma işlemlerine başlamadım. İnternette çok gezindim ama telsiz alırken neye dikkat etmem gerektiğini bilmiyorum. Kullandığınız telsizleri veya önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim teşekkürler.

1 Beğeni

@ÖzgürDoğan
Lisansın hayırlı olsun. amatör telsizcilik meraklısı için çok zevkli bir uğraş ancak benim gibi hazırlıkçı anlayışı için gerekli bir lisans olmadığı için, işin açıkçası telsiz konusu ile ilgilendiğimde lisans için başvuru yapmadım.
bir telsiz edinmek için telsiz konusunu incelediğimde iki husus karşıma çıktı: (1) ekonomi, (2) ne amaçla telsiz görüşmesi yapacağın. telsiz edinirken bu iki hususa dikkat etmen gerekecektir.
Ekonomi: elbette keseni en iyi sen bilirsin,
Kullanım amacı:
telsiz konusunu incelerken bir iki amatör telsiz derneği ile de bağlantıya geçtim. amatör ruhla yapılan bir faaliyet olduğu için de sağ olsunlar sorularıma cevap verdiler. dünyanın diğer tarafları ile uluslararası amatör telsizcilik görüşmesi yapacaksan, örneğin Avusturalya gibi uzak mesafeler ile, HF frekansı ile uğraşman gerekir, bildiğim kadarı ile HF telsizler ile başka banttan faydalanamıyorsun, UHF, VHF gibi. yok şehir içinde haberleşme için ise UHF, daha açık arazide ise VHF.
Bir de hangi mekanda telsiz aletinin duracağı önemli, çantada yanında taşıma için el telsizi, araba için araba telsizi, gerekli anten donanımını kurarsan evde de olur, veya evde sabit bir el telsizi.
bu üç tür farklı farklı çıkış güçlerine sahiptir, örneğin el telsizleri kanuni şekilde ise 5 watt çıkış gücünde olmalıdır, araç telsizleri daha güçlüdür, sabit telsiz ise daha da. daha yüksek güç = daha uzak mesafe.
bir de tabii alma/dinleme için, anten kalitesinin de önemli olduğunu gördüm. HF için farklı türler varken, UHF/VHF için farklı, malzeme kalitesi, antenin kurulacağı yer, binalar içinde bir alanda kurarsan alım kaliten kısıtlanabilir gibi.
Bir de bulunduğun bölgede genellikle amatör radyoculuk derneklerinin kurduğu röleler var ise, bu röleler üzerinden de görüşmelerini yapabilirsin.
Sonuçta, amatör telsizciliği ne amaçla yapacağını belirler isen kullanman gereken makinayı seçmek de daha kolay olacaktır.
Yukarıda anlattıklarım da ekonomi ile bağlantılı, bu konuda iyi markalar da var, kötü markalar da. Örneğin bende BAOFENG el telsizleri var. çin malı, görece olarak daha ucuz ama kaliteli olmadığı bilinen bir gerçek, gerek gönderme gerek alma kalitesi gerekse dayanıklılık yönünden. benim amacım acil durumlarda özellikle kısa mesafede aile üyelerinin haberleşmesini sağlamak (taktik kullanım) olduğu için bana bu şekilde makinalar yetecektir düşüncesindeyim ama uzun mesafe dinleme/göndermede benim elimdekiler faydalı olmayacaktır.
Ancak, ilk olarak baofeng veya başka marka GİRİŞ SEVİYESİ el telsizi edinirsen, programlanabilir telsizlerin programlanması genellikle benzer olduğundan, daha kaliteli bir telsiz edinmeden önce fikir edinmiş olursun ve konuşma usullerini öğrenirsin.
bir de, yaklaşık 2-3 senedir el telsizim var ve genel VHF ve UHF frekanslarında çok az amatör telsizci konuşmasına denk geldim, arada açıp dinliyorum ama hep görüşmeye rastlamadan geçiyorum bu frekansları, ben de telsiz açtığımda polis asayiş ve trafik dinliyorum.
eğer yaşadığın yerde amatör telsizcilik dernekleri var ise onlar ile bağlantı kurarsan, gerek bilgi gerekse donamım yönünden sana yardımcı olacaklardır. örneğin daha iyi bir makinaya geçiş yapan bir üye, sana iyi bir markanın ikinci el bir makinasını uygun bir fiyata verebilecektir.
anlayacağın, seçenek çok, amaç çok, ekonomik yelpazesi da geniş bir konu amatör telsizcilik konusu. önemli olan bir başlangıç yapmış olman ama amaçlarını ve kullanma nedenlerini belirlemelisin. umarım Türk gibi başlayıp İngiliz gibi devam edersin, çünkü toplum olarak çoğunlukla bir konuya giriş yaptığımızda devamını getirmeden bırakmak bana göre en kötü alışkanlıklarımızdan.
Umarım faydalı olmuşumdur, selamlar…

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim, kesinlikle faydalı bir geri dönüş oldu benim için. Kullanım amacımı yazmalıydım aslında, önemliydi dediğiniz gibi. Amacım temelinde telsizciliği öğrenmek ve başta daha çok dinleme yapmak istiyorum, Acil durum ve afet yönetimi okuyorum bölüm için bence böyle bir belge almak önemli olduğunu düşündüm ayrıca sizin gibi acil durumda yakın çevremle de iletişim halinde kalmak için kullanıcam. Uluslararası görüşmeler ve duruma göre sabit telsizler alıp güçlü iletişimler kurmak benim için sonraki aşamalarda. Gelecek hafta bilgi edinmek için bir derneğe gitmeyi planlıyorum. İnternetten kendi beklentilerimi değerlendirdiğimde uygun fiyatlı bir telsiz almak hem madden hem de bu işi öğrenme başlangıcında iyi bir tercih gibi geliyor. Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.

2 Beğeni

Merhaba, Ben de MAG-AME (Mahalle Afet Gönüllüleri - Acil Müdahele Ekibi) gönüllüsüyüm. Hafif arama kurtarma eğitimlerini tamamladım. Bana önerdikleri için telsiz lisansı aldım. Acil durumlardaki senaryo ne şekilde oluyor, dinlediğim/anladığım kadar anlatayım. Ekipler sahaya inip farklı noktalara dağılırken bir röle kuruluyor. Burası bir merkez gibi çalışıyor. Her ekipte telsiz ve operatörü olduğundan tüm ekipler destek-teçhizat iletişimini bu röle üzerinden sağlıyor. Yani tahmin edildiği gibi polis, jandarma kanallarına filan girilmiyor. Kesinlikle yasaktır. Acil durumlarda olabilir deniyor ancak sınırları belirsiz, kimse o işe kalkışmıyor. Yasal olarak ilgili lisansı olmadan telsiz kullanmak yasaktır. O nedenle bizi teşvik ettiler, biz de elsiz sınavını geçip lisans aldık. Şu an ekipte 7-8 amatör telsizci var.
Cihaz konusunda; yukarıda Revian da vurgulamış, 5W üstü, -alınabiliyorsa 8-10W- UHF/VHF çin malı telsizler fiyat performans olarak öneriliyor. Bir kaç arkadaşım aldı ve kullanıyor. Hatta küçük bir arama-kurtarma tatbikatı yapıp denedik. (Bu arada TRAC Samsun’dan teknik destek aldık.) En iyi telsizler bile çakma cep telefonlarından bile ucuz bu arada! Bu anlattıklarım işin afet iletişim bölümü tabi. Yoka amatör telsizcilik leb-i derya bir hobi. Umarım yardımcı olmuşumdur. Herkese selamlar, saygılar. (Telsizciler 73 diyor :))

3 Beğeni

@ÖzgürDoğan , o zaman birden fazla makina edinmen gerekecektir, biri sana, diğerleri de bağlantı içinde kalacaklarına… :wink:

1 Beğeni

Evet öyle yapıcam dün kız arkadaşımda sınava girdi ona da alıcağız şimdilik. :sweat_smile:

1 Beğeni