Geç Öğrendiğiniz Neyi Çocuklarınıza Erken Yaşta Öğreteceksiniz?

Her yetişkinin kendine has bir deneyim ve öğrenim yolculuğu vardır. Bu yolculukta edindiğimiz bilgiler, çoğunlukla hayatın acımasız okulunda, birçok hata yaparak ve başarısızlıklar yaşayarak kazanılır. Ancak çoğumuz, kendimize, “Keşke bunu daha önce bilseydim” diye sorarız. Peki bu bilgileri çocuklarımıza daha erken aktarmak için ne yapıyoruz? Bu yazıda, insanların çocuklarına hangi konuları daha erken öğretmek istediklerini ve bunun neden önemli olduğunu ele alacağız.

Birçok yetişkin, çocuklarına, kendilerinin geç öğrendiği dersleri erken yaşta aktarmak ister. Bunun ardındaki düşünce genellikle, çocuklarının aynı zorlukları yaşamasını önlemek veya onların daha hızlı ve etkili bir şekilde büyümesini sağlamaktır.

Örneğin, bazıları, çocuklarına para yönetimini öğretmek ister. Çünkü finansal okuryazarlık genellikle yetişkin yaşamında ancak öğrenilir ve birçok kişi, birikim yapmanın ve borç almanın ne demek olduğunu çok geç anlar.

Bir başka yaygın öğretim isteği ise sağlıklı bir yaşam tarzıdır. Fiziksel egzersiz ve dengeli bir diyet, birçok insanın ancak yetişkinlikte tam anlamıyla kavradığı kavramlardır. Bunları daha erken öğrenmek, çocukların daha sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini sağlayabilir.

Ayrıca, bazı yetişkinler, çocuklarına erken yaşta empati ve saygıyı öğretmek isterler. Bu değerler, genellikle kişisel deneyimler ve sosyal etkileşimler yoluyla kazanılır. Ancak çocuklarına bu değerleri erken yaşta öğretmek, onların daha hoşgörülü ve anlayışlı bireyler olmalarını sağlar.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Geç öğrendiğiniz bir şey var mı ki, bunu çocuklarınıza daha erken yaşta öğretmek istersiniz? Bu, onların hayatını nasıl etkilerdi? Bu sorular, her bireyin kendi öğrenme deneyimlerini ve gelecek nesillerle paylaşmak istedikleri bilgileri sorgulamasına yardımcı olabilir.

Çocukluğumda öcü gibi anlatılan borsanın aslında iyi bir şey olduğunu, temel ve teknik analizi öğreteceğim.

1 Beğeni

Aslında ara ara bize de öğretebilirsiniz :slight_smile:

1 Beğeni

Çocuklarıma konfor alanlarından çıkmadıkça kendilerini gelistiremeyeceklerini öğreteceğim

2 Beğeni

Çocuğumun farklı alanlarda, istediği yönde ilerleyebilmesi için kendim ve eşimin bu çeşitli yönlerde bilgi edinmemizi, bu bağlamda çocuğumuzun ilgi duyduğu alanda ilerlerken bize danışabileceğini ve bir yandan da kendisine hayatta ne tür zorlukla karşılaşırsa karşılaşsın bizimle paylaşabileceğine güven duymasını sağlamak istiyorum. Özellikle annem bu konuda hayatım boyunca ve hala daha bana destek olmakla birlikte babam o denli destekçim olmadı belkide asıl istediğim şey babama karşın benim çocuğum hakkında daha yetkin bir ebeveyn olmak.

1 Beğeni