Düz Bir Kamp Alanı Nasıl Bulunur? Küçük Bir Püf Noktası

Çadır kampı yapıyorsanız, düz bir zeminde iyi bir uyku çekmek, eğimli olan bir zeminde dinlenmeye çabalamaktan çok daha önemlidir. Çadırınızı kurmak için berbat bir yer seçtiğiniz, daha iyi bir çadır alanı bulamayacak kadar yorgun olduğunuz ya da hava halen aydınlık iken düz bir zemin aramaya başlamadığınız için gece boyunca uyku tulumunuzun ya da kamp matınızın kayması kadar kötü deneyim olamaz.

Açık konuşmam gerekirse çoğu amatör kampçı arkadaşım, kamp atmayı planladıkları zeminin düz olup olmadığını gözleriyle belirleme konusunda kötü bir performansa sahipler. Ve özellikle hava karardıktan sonraki saatlerde çadır kurulursa yorgunluğun da etkisi ile artık başka bir yere taşınmak için genellikle çok geç oluyor.

Bir noktanın düz ve uyumak için uygun olup olmadığını belirlemenin kar meleği ve su şişesi olmak üzere iki basit yolundan bahsetmek istiyorum. Ben çadır kurarken su şişesi yöntemini tercih ediyorum, ancak su şişesi kullanmıyorsanız kar meleği tekniği de işinize yarayabilir.

Kar Meleği Tekniği

Kar meleği tekniği oldukça basittir. İyi bir kamp yeri olabileceğini düşündüğünüz bir toprak parçasının üzerine, alanın tam ortasına uzanın. Kollarınızı ve bacaklarınızı açın. Eğer zemini düz hissediyorsanız çadırınızı kurmaya başlayabilirsiniz. Beyniniz, özellikle de vestibüler sisteminiz eğimli zemini hissetme konusunda çok güvenilirdir.

Kar meleği tekniğiyle ilgili sorun böceklerdir. Test etmek için üzerinde organik madde bulunan bir alan seçerseniz, giysilerinize, saçınıza veya cildinize keneler ya da pireler yapışabilir. Sağlık ve konfor nedenleriyle bunun olmasını gerçekten istemeyebilirsiniz.

Şişe Seviyesi Yöntemi

Daha önce bir marangoz terazisi kullandıysanız, bir yüzeyin düz olup olmadığını belirlemek için su kabarcıklarını kullanabilirsiniz. İçme suyunuzu şeffaf plastik bir şişede taşıyorsanız, bir kamp alanının düz olup olmadığını test etmek için kullanabileceğiniz bir su teraziniz var demektir.

Elinizdeki su dolu plastik şişeyi zeminin üzerinde yana yatırın. Yatay kabarcık şişenin ortasındaysa zemin düz demektir. Şişeyi alanın farklı noktalara hareket ettirirseniz, buraların da düz mü yoksa eğimli mi olduğunu hızlıca belirleyebilirsiniz. Unutmayın, uyku matınızı alabilecek kadar geniş düz bir alan bulmanız gerekiyor.

Peki sizler kamp kuracağınız zeminin düz olduğunu belirlemek için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?