Distopik Dünyanın Motosikleti: Hero Xpulse

Görsel: https://www.instagram.com/artnwheels/

Merhaba, bu yazımda sizlere sahibi olduğum Hero Xpulse Motosikleti’ni tanıtacağım.

Öncelikle motosikletin markasını olan Hero firmasını kısaca tanıtalım.

Hindistan merkezli olan Hero Motocorp, dünyanın en büyük motosiklet üreticisi konumundadır.

Yıllık 7 milyon adet üretim kapasitesine sahip olan Hero Motor, 1947 yılında kuruldu. 1983 yılında Japon Honda ile ortak üretime başlayan Hero, 2011 yılına kadar Hero Honda ve Honda modellerini üreterek dünya geneline satış yapmıştır. 2011 yılında Japon ortağından ayrılarak Hero Motor olarak faaliyetlerine devam etme kararı almıştır.

Üç büyük üretim tesisi ve binlerce mühendis ile AR-GE teknikeri istihdam eden Hero, Türkiye’de 50.000 kilometre veya 5 yıl garanti sunmaktadır.

Hindistan’da Pazarın %50’sini elinde bulunduran Hero, Şubat 2014 itibariyle Asya Motor ile distribütörlük ve üretim anlaşması yaparak Avrupa pazarında da yer almıştır.

Kaynak: Hero Motosiklet - Scooter Satılık Motor - Sıfır Motosiklet

Şimdi gelelim modelimize; Xpulse 200 4V, hem arazi hem de şehir içi kullanıma uygun olan Dualsport kategorisinde yer almaktadır. Düşük cc’ye sahip olan bu motosiklet uygun fiyatlı bir seçenektir.

Motosikletin teknik detayları:

• Motor Hacmi: 200cc, tek silindir, 4 valfli, yağ soğutmalı, Euro5 normlarına uygun.
  • Motor Gücü: 19Ps Güç, 17Nm tork.
  • Aktarma: 5 vitesli sürekli kavramalı, hem el hem de ayak marşı ile çalışan.
  • Yakıt Deposu: 13 litre
  • Lastik ve Jant: Ön tekerlek 21 inç, arka tekerlek 18 inç tel jant, alüminyum çerçeve, Metzeller Sahara marka lastikler ile donatılmış.

Bu motosiklet, diğer benzer modellere (örneğin Honda CRF250L) kıyasla oldukça uygun bir fiyat sunmaktadır ve Hindistan’da 2021 yılında “Yılın Motosikleti” seçilmiştir.

Motosikletin birçoğu Hindistan’daki fabrikalarda üretilen parçalardan oluşurken, bazı bileşenler kabul görmüş yüksek kaliteli markalar tarafından üretilmektedir (örneğin Metzeller lastikleri, Nissin fren kaliperi). Motosiklet yarı montajlı halde Türkiye’ye getirilip, Aydın’daki Hero montaj fabrikasında tamamlanıp test edildikten sonra dağıtıma çıkmaktadır.

İnternet üzerindeki inceleme videolarına göz attığınızda, motosikletin neredeyse Japon kalitesinde olduğunu sıkça duyacaksınız. Ben kişisel olarak bu görüşe tamamen katılmasam da, ödediğiniz bedeli hak ettiğini söyleyebilirim.

Sosyal medyadaki kullanıcı gruplarına baktığınızda, kullanıcı memnuniyetinin oldukça yüksek olduğunu fark edeceksiniz. Diğer markalardan farklı olarak, Hero temsilcileri bu gruplarda aktif bir şekilde yer almakta ve kullanıcı geri bildirimlerine hızlıca cevap vermektedirler. Bu nedenle servis hizmetlerinin kullanıcı kitlesi tarafından genel olarak takdir edildiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Motosikletin tasarımı ve yapısı çok yönlüdür. Bu sayede hem günlük şehir içi kullanımlarınızda rahatlıkla kullanabilir, hem de arazi ve zorlu zeminlerde motosikletinizi sürmekte özgürsünüz. Motosikletin bu çok yönlülüğünü sağlayan faktörler arasında düşük ağırlığı, koruma ekipmanlarının varlığı, yerden yüksek olması (Rally Kit ile bu yükseklik artırılabilmektedir), geniş jantları, Metzeller lastikleri ile iyi bir yol tutuşu, ayarlanabilir arka süspansiyon ve geniş ön süspansiyon çalışma aralığı yer alır.

Bu motosikletin avantajlarından biri, diğer markalarda ekstra ücrete tabi tutulan birçok bileşenin Hero Xpulse ile birlikte ücretsiz sunulmasıdır. Elcik korumaları, yan koruma demirleri ve karter koruma demiri gibi parçalar buna örnek olarak verilebilir.

Distopik bir düşünceyle, yolların ya tamamen zarar gördüğü ya da molozlarla kapatıldığı, sık sık arazi ve zorlu zemin geçişlerinin olabileceği bir senaryo düşünebiliriz. Motorumuzun arazi yetenekleri sayesinde bu zorlu zemin koşullarında da yol alabileceğinizi belirtmekte fayda var. Ayrıca düşük yakıt tüketimi sayesinde uzun mesafeleri ekonomik bir şekilde kat edebilirsiniz. Motosikletin yük taşıma kapasitesi de ek komponentler sayesinde kolayca artırılabilir. Bu sayede arka ve yan çantaları bağlayabilir, yük taşıma kapasitesini artırabilir ve arka koltuğa ek bir yolcu alarak çift kişilik ulaşım sağlayabilirsiniz.

Motosikletin distopik bir ortama uygun olmasını sağlayan bir diğer faktör, üzerinde bulunan ayak marşıdır. EMP gibi saldırılardan etkilense bile, ayak marşı ile motorun mekanik olarak çalıştırılabilmesi büyük bir avantajdır.

Bir diğer avantaj ise, motosikletin diğer marka modellerle bazı ortak bileşenleri paylaşıyor olmasıdır. Bu da size geniş bir aksesuar ve yedek parça seçeneği sunmaktadır.

Elbette motosikletin bazı eksik yönleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri, kronik bir sorun olarak nitelendirmesek de birçok kullanıcının üst kapağın altından yağ sızdırma sorunu yaşamasıdır. Bu sorunu serviste conta değiştirerek garanti kapsamında çözebilirsiniz. Diğer bir eksiklik, dururken veya seyir halinde debriyajı açık tuttuğunuzda vites göstergesinin çalışmamasıdır. Vitesi görmek için debriyajı bırakmanız ve hareket halinde olmanız gerekmektedir.

Ben bu motosikleti tasarımı, uygun fiyatı, modifiye yapmaya uygun oluşu ve distopik bir dünyada da işlevsel olacağı öngörüsü nedeniyle tercih ettim. Rodaj sürecini yeni tamamladım ve henüz zorlu koşullarda test etme fırsatım olmadı. Ancak yine de motosikletimi sevdiğimi ve uzun bir süre keyifle kullanmayı umduğumu belirtmeliyim.

Aktaracaklarım şimdilik bu kadar. Eğer düzeltilmesini istediğiniz veya eklemek istediğiniz konular olursa, lütfen belirtmekten çekinmeyin.

2 Beğeni

her ne kadar iki tekerleğe motor takılması beni korkutsa da, kullanışlı gibi :smiley:

1 Beğeni

Dualsport tanımını ilk defa duydum, internette bir araştırayım dedim;

Dualsport motorsiklet, hem asfaltta hem de off-road koşullarında kullanılabilen ve iyi yol tutuşu sağlayan bir motosiklet türüdür. Aşağıdaki özelliklere sahip olabilir:

• Yol Tutuşu: Dualsport motorsikletler, hem asfaltta hem de toprak yollarda iyi bir yol tutuşu sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

• Süspansiyon: Bu tür motosikletler, off-road sürüşlerinde daha iyi bir sürüş deneyimi için genellikle daha uzun ve daha yumuşak süspansiyon sistemlerine sahiptir.

• Lastikler: Dualsport motorsikletler, hem asfaltta hem de off-road koşullarında iyi performans gösterebilmek için genellikle karışık kullanıma uygun lastiklere sahiptir.

• Yükseklik: Dualsport motorsikletler, daha yüksek bir oturma pozisyonuna sahip olabilir ve daha geniş bir görüş açısı sunabilir.

Dualsport motorsikletler, hem şehir içi kullanıma uygun olup hem de macera dolu off-road sürüşlerinde tercih edilebilir. Bu tür motosikletler, genellikle enduro, supermoto veya adventure (ADV) kategorileri altında sınıflandırılır[1][3][4][5]. Dualsport motorsikletler, çok yönlülükleri, yol tutuşları, sürüş konforları ve dayanıklılıklarıyla avantajlı bir seçenektir. Hem şehir içinde hem de off-road sürüşlerinde keyifli bir deneyim sunarlar.

Bahsettiğiniz gibi distopik ortamlar için ideal motorsikletler gibi duruyorlar, Allah kazasız belasız binmeyi nasip etssin, tekerinize taş değdirmesin.

Kaynaklar:
[1] https://youtube.com/watch?v=sLerF3SH3cY
[2] Enduro-Trail-Dual Sport-MotoCross
[3] Motosiklet İle İlgili Terimler - Blog | Mondial Motosiklet
[4] Motosiklet Türleri Ve Temel Farkları Hangisi Size Uygun
[5] Motosiklet Türleri ve Özellikleri - Motosiklet Garajı
[6] Motosiklet Türleri: 10 Motosiklet Türü Özellikleri | bifikir.com

2 Beğeni