Çadır sırt çantasına nasıl bağlanır?

Aşağıda, videonun otomatik olarak Türkçeye çevrilmiş alt yazılarını bulabilirsiniz.

Birinci Yöntem

Çadırı Sırt Çantasının İçine Nasıl Yerleştiririz?

 1. İç çerçevesi olan bir sırt çantası seçin. İç çerçevesi olan sırt çantaları, dış çerçeveli olanlardan daha geniş bir alan sunar. Bu ekstra alan, çadırı sırt çantasının içine paketlemeyi çok daha kolaylaştırır. Sırt çantasını seçerken çadırınızın boyutunu dikkate alın. Büyük çadırlar daha büyük sırt çantalarına ihtiyaç duyar ve tam tersi de geçerlidir. Eğer çantanızı çoktan satın aldıysanız ve çadırınızın çok büyük olduğunu düşünüyorsanız, bir sıkıştırma çantası almayı düşünün. Bu çantalar, çadırı mümkün olduğunca sıkı paketlemenize yardımcı olur.
 2. Çadırınızı yerde uzun ve düz bir şekilde serin, çadır direklerini çantasıyla birlikte çadırın yanına yerleştirin, merkezine değil. Direkler, çadırı paketlerken desteği oluşturur.
 3. Çadırı sarın, direk çantasının olduğu tarafla hizalı kaldığından emin olun. Bu, çadırın mümkün olduğunca düz sarılmasını sağlar ve direk çantası çadıra destek ve temel sağlar. Birkaç kez sardıktan sonra çadır çivisi çantasını benzer bir pozisyona yerleştirin. Buradaki amaç, çadıra daha fazla destek sağlamaktır. Çadırı sarmaya devam edin.
 4. Çadırın çantasını açın ve çadırı içine yerleştirin. Direk ve çivi çantaları bu işlemi çok daha kolaylaştırır, çünkü merkezi bir destek sağlarlar. Çadırınızı yalnızca kuru olduğunda paketlemelisiniz. Islak bir çadırı paketlemek çok zordur ve çadır daha ağır olur, bu da onunla yürümeyi kuru bir çadırdan çok daha zorlaştırır.
 5. Ağırlıklı eşyaları çantanın altına, hafif eşyaları ise üste yerleştirin. Doğa yürüyüşleri çok yürüme gerektirir, bu yüzden sırt çantanıza yalnızca vücut ağırlığınızın %30’unu paketlemek önemlidir. Hafif eşyalarınız çantanın üstünde olmalı, daha ağır eşyalar ise daha aşağıda olmalıdır.
 6. Çadırınızı çantanın ortasına paketleyin. Uyku tulumunuz her zaman çantanın altında olmalıdır çünkü oldukça ağırdır ve her zaman çantadan en son çıkan eşyadır. Çadır ya uyku tulumunun hemen üstüne veya mümkün olduğunca ortaya yerleştirilmelidir.

İkinci Yöntem

Çadır Sırt Çantasının Dışına Nasıl Takılır?

 1. En iyi sonuçlar için dış çerçevesi olan bir sırt çantası kullanın. İç çerçevesi olan bir sırt çantasını kesinlikle kullanabilirsiniz, ancak dış çerçeve, çadırı ve diğer eşyaları dışarıda taşımak için özellikle tasarlanmıştır.
 2. Çadırı dışarıda paketlemenin risklerini anlayın. Çadırı sırt çantasının dışına paketlemenin birçok avantajı olmasına rağmen, bunun da önemli dezavantajları vardır. En büyük dezavantaj, çadırın takılıp kalma riskidir. Çadır dışarıda olduğunda, dallar ve diğer keskin nesnelerden zarar görme riski çok daha yüksektir. Eğer çadır bir dala takılırsa, dal çadırı kesebilir ve onu kullanılmaz hale getirebilir. Çadırı dışarıda paketlemenin bir başka riski de çantanın dışından düşme riskidir. Çadır çantanın içindeyken, güvende olduğunu bilirsiniz ancak çadır dışarıda olduğunda, her zaman bağlantısının kopabileceği ve çadırsız kalabileceğiniz riski vardır.
 3. Yağmur durumunda çadırın korunmasını sağlayın. Çadırlar su geçirmez olmasına rağmen, paketlendiği sırada çadırın içine herhangi bir su girerse, bu sizin ve çadırınız için kötü haber olabilir. Çadırı depolamak için bir ziploc torbası veya başka bir su geçirmez torba kullanın, böylece unsurlardan ekstra koruma sağlanır.
 4. Sırt çantanızın dış paketlemeye uygun olup olmadığını test edin. Dış çerçevesi olan bir sırt çantası veya bol miktarda sıkıştırma kayışına sahip bir iç çerçeve çantası, çadırı dışarıya takmak için mükemmel olacaktır. Çadırınızı takmadan önce sıkıştırma kayışlarının ve/veya çerçevenin iyi durumda olduğundan emin olun.
 5. Dış paketleme için sırt çantanızda kapalı halka bağları kullanın. Bu halkalar, her iki uçta kapalı halkaların içinden geçirilir, böylece çadırınız kayarsa bile hala çantanıza bağlı kalır. Bu tür bir halka kullanarak, çadırınızı hiçbir yerde kaybetmeyeceğiniz konusunda en azından biraz huzurunuz olur. Kapalı halka bağları en iyi sonuçları verirken, herhangi bir güvenli düğüm işi görmelidir.
 6. Çadırı sırt çantasının altına takın. Dış paketleme için çadırı çantanın altına paketlemek en iyisidir. Bu, sırtınıza daha az yük bindirerek yaralanma riskinizi azaltır. Çadırı çantanın altına yerleştirmek, onu çantanın üstüne takmaktan çok daha kolay yürüyüş yapmanızı sağlar.