Boş Fişeklerden Dummy Eğitim Fişeği Yapımı

Evde gerçek fişeklerle tüfeği kullanmadan fişek doldur-boşalt eğitimi yapmak için dummy fişeklerin nasıl yapılacağını anlatacağım.

Gerekli Malzemeler

• Atılmış boş fişek kovanları
  • 1 adet dolu fişek
  • Sıcak silikon tabancası ve sıcak silikon mumu
  • Maket bıçağı
  • Kalem
  • Orta kalınlıkta zımpara kağıdı

Yapılış

Önemli Not: Dummy fişekleri hazırlamadan önce, tüfeğinizin namlu fişek yatağına kolayca girebildiğinden emin olmanız önemlidir. Bazı fişek kovanları patlama sırasında genişleyebilir, bu da tekrar kullanılacaklarsa tüfeğe sıkışmalarına neden olabilir. Bende bulunan boş kovanların birçoğu genişlemişti ve namluya sıkışacak kadar büyümüştü. Bu yüzden şişmemiş olanları seçerek kullanmayı tercih ettim.

1. İlk adım olarak, boş fişek kovanlarının ağızlarının parçalanmamış olduğundan emin olun. Ayrıca kovan kapsüllerinin paslı veya kirli olmadığından emin olun. Kovanların tamamen boş ve fünyelerinin patlamış olduğundan emin olun. Kovanları temizlemek için bir bez ve diş fırçası kullanabilirsiniz.

1. Sıcak silikon tabancasını takın ve ısınmasını bekleyin. Ardından boş kovanları sıcak silikonla doldurun.

1. Silikonun hızla kurumasını sağlamak için masa üstü bir vantilatör veya buzdolabı gibi yöntemler kullanabilirsiniz. Vaktiniz varsa, silikonun kendiliğinden soğumasına bırakabilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika içinde sertleşecektir.

1. Hazırladığınız dummy fişeklerin uzunluğunun dolu bir fişekle aynı olduğundan emin olun. Bu için dolu fişeği bir ölçü olarak kullanarak işaretleyebilirsiniz. Bir kalem yardımıyla fişek boyunun çevresel olarak işaretleyin. İşareti tam bir daire şeklinde yaparsanız, kesme işlemini daha düzgün bir şekilde yapabilirsiniz.

1. Kovanları işaretlenmiş yerlerden maket bıçağı ile kesin. Bu işlemi dikkatlice ve acele etmeden yapmaya özen gösterin.

1. Kesilen kovanların kenarlarını düzgün olacak şekilde zımpara kağıdıyla hafifçe zımparalayın. Zımpara kağıdını düz bir yüzeye yerleştirin ve fişek kovanını önce dik, ardından 45 derecelik açıyla zımparalayarak kenarları düzeltebilirsiniz. Bu sayede dummy fişekleriniz tüfeğinizin fişek haznesine daha kolay ve sorunsuz bir şekilde yerleştirilebilecektir.

1. İşte bu kadar! Artık dummy fişekleriniz hazır durumda. Bu fişekleri kullanarak hızlı doldur-boşalt antrenmanlarınızı güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Not:
Lütfen unutmayın ki silah ve fişeklerle ilgili güvenlik konuları çok ciddidir. Dummy fişekleri sadece eğitim amaçlı kullanmalı ve gerçek fişeklerle karıştırmamalısınız.

Dummy fişeklerinizi diğer gerçek fişeklerden ayırt etmek ve tanımak için boyama işlemi yapabilirsiniz. Benim dummy fişeklerim sarı renkte, dolu fişeklerim ise tamamen farklı bir renkte olduğu için ayrım yapma ihtiyacı duymadım. Ayrıca dummy fişeklerimin ağız kısımlarında silikonun görünür olup olmadığını sürekli gözlemleyerek kontrol ediyorum.

2 Beğeni

Okurken tam bu aklıma geldi, kuru sıkı tabancaların namluları gibi bir kısmını turuncuya boyamayı önerecektim.

Eğpitim amaçlı güzel bir konu olmuş, teşekkür ederim.