Baofeng uv-82 su geçı̇rmez mı̇?

Birçok denizcilik meraklısı, balıkçılık, tekne ve yelken gibi denizcilik faaliyetlerine katılırken iletişim için Baofeng UV-82 el telsizlerini tercih ediyor. Ancak, aşağıda değineceğim gibi, Baofeng UV-82 telsizlerin su geçirmez olmadığını ve denizcilik faaliyetlerinde kullanım için uygun olamayabileceklerini kavramak önemlidir.

Suya yakın aktiviteler için, IP67 veya IP68 standardı altında olan bir cihaz seçmeniz en iyisi olacaktır. Öncelikle IP67 standardının ne olduğunu tanımlayalım. IP, “Giriş Koruması” anlamına gelir ve bir cihazın tasarlandığı toz ve suya karşı koruma seviyesini değerlendirmek için kullanılan bir sınıflandırma sistemidir.

IP derecelendirmesindeki ilk rakam (bu durumda 6) toza karşı koruma seviyesini, ikinci rakam (7) ise suya karşı koruma seviyesini temsil eder. Sayı ne kadar büyük ise koruma da o kadar iyi anlamına gelir. IP67 durumunda, cihaz toza karşı tamamen korunur ve 30 dakikaya kadar 1 metre suya daldırmaya dayanabilir.

baofeng uv 82

Baofeng UV-82 telsizlerin IP67 derecesine sahip olmadığı bilinmelidir, bu onların su geçirmez olmadıkları ve denizcilik faaliyetlerine dayanamayacağı anlamına gelmektedir. Forumlarda birçok kullanıcı telsizlerinin kısa bir süre bile suya ile temas ettikten sonra arızalandığını ifade ediyor.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör de telsiz su geçirmez olsa da mikrofon ve kulaklık gibi aksesuarların su geçirmez olmayabileceğidir. Bu aksesuarlar genellikle bir kablo aracılığıyla telsize bağlanır ve kablo su geçirmez nitelik taşımıyorsa, kablo aracılığı ile telsize su girebilir. Bu da telsizlerin uzun süre suya daldırılmasının tavsiye edilmemesinin bir başka nedenidir.

IP67 derecesinin minimum bir standart olduğunu ve üreticilerin ürünlerini minimum gereklilikten daha fazla koruma sağlayabilecek daha yüksek bir standarda göre test etmeyi seçebileceklerini de unutmayın.

Baofeng UV-82 su geçirmez mi?

Ancak, Baofeng UV-82 telsizler herhangi bir standarda göre test edilmemiştir, yani su geçirmez değillerdir. Denizcilik faaliyetleri söz konusu olduğunda, gerçekten su geçirmez olan ve daha yüksek bir standarda göre test edilmiş bir cihaz seçmek önemlidir. Bu, cihazın uzun süre su altında kalmaya dayanabilmesini ve acil durumlarda güvenilir iletişim sağlayabilmesini sağlayacaktır.

IP67 standardı su geçirmez cihazlar için minimum bir standarttır ve IP67 derecelendirmesinin sınırlamalarının farkında olmak ve bu telsizleri suya yakın yerlerde kullanırken dikkatli olmak önemlidir.

Baofeng’in Baofeng UV-5RWP ve Baofeng UV-9R gibi su geçirmez ve denizcilik faaliyetleri için daha uygun başka modellerinin de olduğunu belirtelim. Bu modeller IP67 derecesine sahiptir, yani tamamen su geçirmezdir ve 30 dakikaya kadar 1 metre suya batırılmaya dayanabilir. Bu modeller özellikle denizcilik faaliyetleri için tasarlanmıştır ve güvenilir ve dayanıklı bir iletişim cihazı arayanlar için mükemmel bir seçenek oluşturmaktadır.

Denizcilik faaliyetleri için bir telsiz cihazı düşünürken, araştırmanızı yapmanız ve cihazın gerçekten su geçirmez olduğundan emin olmanız önemlidir. Bu, yalnızca IP derecelendirmesine bakmak değil, aynı zamanda yorumları okumak ve cihazın sınırlamalarını anlamak da demektir. Cihazla birlikte gelen aksesuarları da göz önünde bulundurmanız ve bunların da su geçirmez olduğundan emin olmanız önemlidir.

Özetle, Baofeng UV-82 telsizler su geçirmez değildir ve su geçirmez bir çanta kılıfı gibi herhangi bir koruma olmadan denizcilik faaliyetlerinde kullanım için uygun olmayabilirler.

IP67 derecelendirmesinin sınırlarını anlamak ve bu telsizleri su yakınında kullanırken dikkatli olmak önemlidir. Baofeng’in aşağıdaki gibi başka su geçirmez modeller sunduğunu unutmayın:

  • UV-5RWP
  • UV-9R

Bu telsizler denizcilik faaliyetleri için oldukça uygundur. Denizcilik faaliyetleri için bir iletişim cihazı düşünürken, araştırmanızı yapmanız ve gerçekten su geçirmez olan ve daha iyi koruma ve güvenilir iletişim için daha yüksek bir standarda göre test edilmiş bir cihaz seçmeniz önemlidir. Umarım bu yazı Baofeng UV-82’nin su geçirmez olup olmadığını biraz daha anlamanıza yardımcı olmuştur. Sorularınız varsa, yorum bırakabilir ya da amatör telsizcilik forumumuzda soru sorabilirsiniz.

1 Beğeni

IP67 protokolüne sahip bir telsizde bile güvenmem, yenisini alacak parayı bulmak zor. :wink:

Artık piyasada IP68 ürünler var üstadım. :slight_smile: