Analog Çağa Geri Dönme Çağrısı

İngiliz basınında yer alan habere göre, İngiltere’de vatandaşların ve işyeri sahiplerinin gelecekteki salgınlara, doğal afetlere ve siber saldırılara hazırlanmalarına katkı sağlaması hedefiyle ulusal bir “dayanıklılık akademisi” başlatıldı.

TEHLİKELERİ TEK TEK SIRALADI

Planın detaylarını Avam Kamarasında açıklayan Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden, İngiltere’nin karşı karşıya olduğu tehlikeleri Rusya-Ukrayna savaşı, siber saldırılar, salgın hastalıklar, yapay zekanın kötüye kullanımı ve ekstrem hava durumları olarak sıraladı.

ANALOG ÇAĞA GERİ DÖNME ÇAĞRISI

Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden, bir felaket sonucu internet ve güç sistemlerinin çökmesi durumunda insanları ‘analog’ bir çağa geri dönmeye hazırlanmaya çağırdı.

Dowden, insanların internete çok fazla bağımlı hale geldiklerini ve bu durumun onları bir felaket sırasında bilgi boşluğunda yalnız bırakabileceğini öne sürerken, “Herkesin pille çalışan bir radyoya erişebilmesi her zaman geçerlidir” dedi.

Bu çağrıyla ilgili ayrıntılar, gelecek yıl açılacak olan resmi bir hükümet ‘direnç web sitesinde’ belirtilecek. Çağrı, doğal afetlere, salgın hastalıklara ve siber saldırılar veya terörizm gibi kötü niyetli eylemlere nasıl hazırlanılacağına dair tavsiyeler sunacak.Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

4 Beğeni

Türkiye özelinde gerçekçi sebeplere dayanarak bir hazırlıkçı olmak için bir kaç sebep vardır: öncelikle deprem (Türkiye bir deprem bölgesidir), elektrik ve doğalgaz kesintileri (ekonomik sebepler, doğal sebepler, daha önce 2015’de bir günlük elektrik kesintisini hatırlayalım), doğal felaketler (sel, yangın vb), kişisel sebepler (işsiz kalma, ekonomik sıkıntılar gibi).

Bu sayılan sebepler incelendiğinde, zaten hazrılıkçı olarak kendilerini tanımlayan insanların evlerinde en azından iki - üç haftalık hazır veya kolay pişen yiyeceklerinin, portatif enerji kaynakları ile çalışan (pil, akü vs) lambalar ısıtıcılar gibi malzemeleri hazır etmiş olmaları, en temel plandır.

hazırlıklı olmak için temel bir kural olan 3’ler kuralı incelendiğinde, aslında yukarıdaki malzemelerin en temel malzemeler olduğu da açıktır.

Aslında İngiliz bakan, en temel hazırlıkçı kurallarına uyulmasını halkına tavsiye ediyor bana göre, sonra kişinin amaçlarına, sebeplerine ve tehdit algısına göre hazırlıklar çoğaltılır ve çeşitlendirilir.

Bir husus da, evet, teknolojiye çok bağımlı hale geldik. internet, yapay zeka ve daha pek çok şey. sanırım bireysel olarak bize düşen, teknolojinin bizi tembelleştirmesinin önüne geçerek, gerek fiziksel olarak hazır ve fit olmak, gerekse, kendimizi ve sorumlu olduklarımızı koruyacak şekilde hazırlanmak, malzeme ve eşya hazır etmek olmalı ve beceri ve yeteneklerimizi çoğaltmalıyız. selamlar…

4 Beğeni

Netflix tarafından yayınlanan ve şu aralar popüler olan Dünyayı Ardında Bırak isimli filmden spolier vermek gerekirse en sonundaki sığınak sahnesinde kısa dalga üzerinden yazılı mesaj gönderiliyor.

2 Beğeni