Afetlerde telsiz can kurtarır

Eski bir telsiz zabiti, yeni Youtuber TA1EV (kendisini aramızda görmeyi çok isterim), telsizlerin afetlerde can kurtarabileceğini 15 dakikalık bir videoda anlatmış, sizlerle paylaşmak istedim. Elindeki telsiz başlangıç seviyesi, ucuz bir telsiz (Baofeng UV82), bütcenizi çok zorlamaz ama yeni bir telsiz satın almayı düşünüyorsanız type c şarj girişi olmasına (artık bu modelinde de var ve ülkemizde bulunuyor) dikkat etmenizi öneririm. İyi seyirler.

2 Beğeni

Deprem çantasında PMR telsiz de bulundurulmasını öneririm.
Mesela şöyle bir senaryo düşünebiliriz:
Aynı daireden 2 kişi deprem çantası ile çıkmayı başardınız.
Artçı sarsıntıların hala yıkıcı düzeyde devam ettiğini (en azından risk oluşturduğunu) düşünelim.
Bu panik ortamında partnerinizden ayrılamazsınız (en azından ayrılmak istemezsiniz). Ayrıldığınız zaman iletişiminiz kopacaktır. Belki bir enkaza tekrar girmeniz, belki de üçüncü bir yakınınıza ulaşmanız için partnerinizden ayrılmanız gerekebilir. Bu durumda iletişimsizliğin yaratacağı panik ve korkuyu azaltmak ve daha da iyisi organize olabilmek için 8km’e kadar iletişime izin veren PMR telsizler size yardımcı olacaktır.

1 Beğeni

Belki de göçük altında kalmış ama pmr telsizi olan birisi ile de iletişime geçilebilir. Mantıklı.

PMR telsizler, önceden ayarlı belli frekanslarda çalışan ve legal şekilde üretilmiş ise 0,5 watt çıkış gücünün üstünde çıkış gücü olmayan telsizlerdir. PMR telsiz yerine UHF/VHF özellikli el telsizleri, hem çok daha geniş frekans aralığına sahip olması, hem de çok daha yüksek çıkış güçlerine sahip olması (legal şekilde 5 watt, BAOFENG’in belli modellerinde 8 watt) nedeni ile tercih edilmelidir zaten pek çok internet satış sitesinde fiyatları incelediğinizde, BAOFENG ve benzeri (başlangıç seviyesi) el telsizlerinin PMR telsizleri ile yakın fiyatlarda olduğunu da görebilirsiniz ki bu telsizler ile de PMR frekanslarında da konuşma yapabilirsiniz. böylece çok daha geniş bir frekans aralığında dinleme yaparak çevrenizde olan bitenden haberiniz olur (ki acil durumlarda “bilgi” güçtür), hem de daha uzak mesafelere erişebilirsiniz. (Not: Amatör radyoculuk frekanslarında görüşme normal zamanlarda sadece lisanslı olanlara açıktır, acil durumlarda ise herkes acil durum kapsamında görüşme yapabilir, diğer askeri ve polis kullanımındaki frekanslarda ise sadece yetkililer görüşme yapabilir, “gönderme” yapmadığınız sürece “dinleme” yapılabilir, dinleme tespiti gönderme yapmadığınız sürece imkansızdır)

1 Beğeni

@revlan hocam, kanun adamı olmadığım için sizin kadar anlayabilmem mümkün değil ama amatör telsiz lisansına sahip bir arkadaş polis frekansı sadece cihazında kayıtlı olduğu için cihazının BTK’ya gönderilip incelenmesi sonucunda dönemin parası ile 40.000 TL para cezası almış (aşağıdaki videoda detaylı şekilde konu tartışılmış). Amatör telsiz lisansı olmayanlar bir polis uygulamasında amatör telsiz cihazı yakalatması durumunda benzer bir durum ile karşı karşıya kalmaz mı?

İlgili video;

Ek olarak,

1. Baofeng cihazlar ile birebir aynı olan eSync diye bir marka var, fiyatı daha uygun duruyor, bir arkadaşım satın almıştı, kurulumunu yaparken menüsünün de Baofeng ile aynı olduğunu gördüm. Yeni cihaz satın almak isteyenler bu markaya da göz atabilirler.
  2. Yukarıdaki durumu yaşamak istemeyen amatör telsizciler CHIRP gibi programlarla cihazlarını VHF için 146 - 148, UHF için 430 - 440 aralığına kısıtlamalarını öneririm, acil bir durumda diğer frekanslara geçmek isterlerse cihaz menüsünden resetleme yaparak cihazların izin verdiği tüm frekansları kullanabilirler.

işin açıkçası el telsizlerimi şu an için hiç yanımda taşımıyorum ve avukat olmam sebebi ile mahkeme kararı olmadan üstüm başım eşyalarım evim aranamayacağımdan, böyle bir şey başıma pek gelir bir durum değil.

ancak, polisin, birisinde el telsizi veya arabasında araba telsizi gördüğünde, telsizcilik lisansı sorduğunu biliyorum ve lisans yok ise telsizle ilgili sıkıntı yaşandığını duymuşluğum var. ancak, radyo lisansı konusunu incelediğimde, radyo frekanslarının “havada uçması” nedeni ile, sadece “dinlenmesi” nedeni ile kesilen cezaların iptal edileceği yönünden danıştay kararları gördüğümü hatırlıyorum.

sonuçta, elinizdeki telsizde “tarama / scan” özelliği var ise, polis veya jandarma frekansına denk gelmek her zaman mümkün ve bunun hafızaya kaydında bir sıkıntı olmaması gerekir, en azından cezanın iptali için dava açıldığında, yapılabilecek bir savunma bu. frekans kayıtlı olmasa da frekansı bilirsen bu frekansı her zaman girmen mümkün.

önemli olan, eğer polis frekansı şifreli veya atlatmalı ise, bu şifrenin çözümlenmesi evet suç veya idari para cezası konusu olabilir ancak, polis/jandarma frekansında şifre veya atlatma gibi bir durum yok ise, açıktan şifresiz yayınlanan yayını dinlemek, sorun olmamalı diye düşünüyorum. eğer durum bu olsaydı, gazetelerin polis muhabirlerinin her gün bu cezayı yemesi gerekir çünkü polis muhabirleri her zaman polis telsizi dinler ve olaylar olduğunda gider haber yapar, ama gazeteler bir izin alıyorsa bunu bilemem ancak bu konuda telsiz konusunu çalışırken mevzuatta bir kural gördüğümü de hatırlamıyorum.

1 Beğeni

UHF üzerindeki yayınları şifresiz ama DMR özelliği olan şifreli yayınları da kullanıyorlar, sadece polis ve jandarma için değil aynı durum itfaiye ve ambulans için de geçerli. Ben gene de telsizlerimi kısıtladım, sadece amatör bandlarda dinleme / gönderm yapıyorum, çok çok acil bir durum olur da bu frekanslar dışına çıkmam gerekirse telsize reset atıp tüm frekanslara erişilebilir hale getiririm.

1 Beğeni