TEOTWAWKI Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Pixabay

Genellikle TEOTWAWKI (teh-oh-twakee olarak telaffuz edilir) olarak bilinen kıyamet sonrası senaryo, “The end of the world as we know it / Bildiğimiz dünyanın sonu” anlamına gelir. Yurtdışı, özellikle ABD menşeli hazırlıkçılık kaynaklarında, 2009 - 2014 yılları arasında, TEOTWAWKI hemen hemen tüm hazırlıkçıların dilindeydi.

TEOTWAWKI ne anlama geliyor?

En temel düzeyde, “The End of the World as We Know It / Bildiğimiz Dünyanın Sonu” mevcut tüm kurumsal yapıların tamamen çöküşü olarak tanımlanabilir. Uygarlığımızı medeni bir şekilde bir arada tutmak için güvendiğimiz hükümet, toplum ve siyaset kurumları olağanüstü bir şekilde çuvallar ve hayat bir Mad Max dünyasına dönüşerek toplumun tipik normları yok olur. TEOTWAWKI, uzun bir süre boyunca zorlu hayatta kalma koşullarıyla sonuçlanan bir felaket olayıdır.

TEOTWAWKI ve SHTF

TEOTWAWKI, SHTF’den farklıdır. SHTF "Shit Hits the Fan"ın kısaltmasıdır.

SHTF senaryoları daha geçici sürelidir. İşler bir süreliğine oldukça kötü gitse de, sonunda normale döner. Örnek olarak deprem gibi doğal afetler, EMP saldırıları veya hiperenflasyon verilebilir. Ancak birçok SHTF olayı bir araya geldiğinde ortaya TEOTWAWKI senaryosu da çıkabilir.

İnsanlar olarak belirsizliği pek umursamayız. Yarının ne getireceğini ve haftalar, aylar ve hatta yıllar sonrasını nasıl planlayacağımızı bilmek isteriz, ancak görünen o ki Tanrı’nın, kaderin ya da evrenin bizim için başka planları var.

Peki TEOTWAWKI ile ilgili neler öngörebiliriz? İşte kişisel gözlemlerim ve beklentilerimden sadece birkaçı ve sizi uyarayım, bazıları gerçekten rahatsız edici olabilir.

Bildiğimiz Dünyanın Sonu Hakkında Uygunsuz Gerçekler

 1. Maalesef herkes hayatta kalamayacak.
 2. Birçok kişi, hatta belki benim için de felaketler hazırlıklı olmanın önüne geçecek. En iyi hazırlanmış bir hayatta kalma uzmanı bile enfeksiyon kapan ayak tırnağı yüzünden hayatını kaybedebilir. Tıbbi bakım ve ilaçlar kısıtlı hale geldikçe, eskiden çok da önemsenmeyen şeylerden kaynaklanan ölümler artacaktır.
 3. Olaylar gelişmeden öncesinde hazırlanma faaliyetleri maliyetli olacaktır.
 4. Hazırlık hakkında insanlarla konuşacak olursanız muhtemelen alay konusu olacaksınız.
 5. Hazırlıkçılık konusunda çenenizi kapalı tutarsanız, hayatta kalmak için gerekli olabilecek bir destek sistemi ya da hayatta kalma grubu kurma fırsatını kaçıracaksınız.
 6. Depoladığınız yiyecekler eninde sonunda tükenecektir. Hayatta kalmayı amaçlayanların ve hazırlıkçıların çoğu ne kadar yiyecek depolayacakları, hangi senaryolar için plan yapacakları ve sistem dışında hayatta kalma becerileri konusunda aşırı derecede iyimserler.
 7. Hayatta kalmak, koltukta oturup oyun oynayan oyuncular ya da ahkam kesen yayıncılar için kolay gözüküyor.
 8. Gizli depolarınızın başkaları tarafından bulunamayacağını düşünüyorsanız kendinizi kandırıyorsunuz demektir. Ayrıca alternatif olarak, onları nereye sakladığınızı siz de unutabilirsiniz. Buna kanıt isterseniz, eski haritalarda yerleri gösterilmesine, kayalar üzerinde işaretleri verilmesine rağmen kaç tane “gömülü hazine” tarihin derinliklerinde kaybolduğunu düşünebilirsiniz. :slight_smile:
 9. TEOTWAWKI’nin ortasına gelene kadar buna hazır olup olmadığınızı bilemezsiniz. Sonrası günlük hayatta kalma meselesi olacaktır.
 10. Nihayetinde, çok güçlü bir hükümet hayatta kalmanız için en büyük tehdit olacaktır - ya totaliter bir hükümet ya da “gücün haklı kıldığı” daha küçük derebeylikleri ile karşılaşmamanız imkansız.
 11. İnsan hayatının değeri hiç olmadığı kadar ucuz olacak.
 12. Elektrik şebekemizin zarar görmesi TEOTWAWKI’yi beraberinde getirecektir, buna hiç şüphe yok. Eğer uzun süreli bir elektrik kesintisi olursa boş zamanlar geçmişte kalacak çünkü gününüzün büyük bir kısmı öyle ya da böyle hayatta kalmak için çabalamakla geçecek.
 13. Zor zamanlar en iyi evlilikleri ve diğer yakın ilişkileri bile tehdit edecektir. Ne yazık ki bunun en büyük yükünü çeken çocuklar olacaktır.
 14. Yakın aile bağlarını korumak ve güçlendirmek yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri haline gelecektir. Eskiden güçlü ve yetenekli görünen insanlar yeni gerçekliklerinden içki, uyuşturucu ve/veya intihar yoluyla kaçacaklar.
 15. Gelecek yardıma güvenmeyin. İlk müdahale ekipleri dikkatlerini kendi ailelerine ve yaşadıkları yerlere çevirdikçe yardım sınırlı kalacak ve nihayetinde erişilemez hale gelecektir.
 16. Kentsel ve kenar mahallelerdeki ağaçlar, insanlar yakacak odun ararken kış boyunca hızla yok olacaktır. Gıda üretme kabiliyetlerine rağmen meyve ağaçları da bundan nasibini alacaktır. Diğer kıt kaynaklarda olduğu gibi, yakacak odun kaynakları da tükendiğinde, diğer kaynaklar açık hedef haline gelecektir. Bu durum hayvanlar için de geçerlidir.

Sonuç

Kabullenebilen ve uyum sağlayabilenler, geçmişe takılı kalanlara veya geleceğe dair gerçekçi olmayan beklentilere sahip olanlara kıyasla hayatta kalma şansını daha kolay yakalayacaktır.

2 Beğeni