Slab City - Aradığımız Distopya

YouTube’da gezinirken Ruhi Çenet’in Kanunun Olmadığı Bir Şehirde 48 SAAT Geçirmek: Slab City adındaki videoya rastladım, bir göz atayım dedim ve insanların distopik bir hayat yaşadıklarını gördüm, şuraya videoyu bırakıp sonrasında interneti biraz karıştırıp bu distopik kasaba hakkında öğrendiklerimi paylaşayım, iyi seyirler.

Slab City, Sonoran Çölü’nde, çöl vahası Palm Springs’ten arabayla sadece kısa bir mesafede bulunan tuhaf bir gecekondu yerleşkesi. Slab City kapalı bir sistem ve alternatif bir yaşam tarzı topluluğu olmakla gurur duyuyor. Ancak nüfusunun çoğu kış aylarında diğer iklimlerin soğuğundan kaçmak için gelen kar kuşlarından oluşuyor. Ana akım toplumdan uzakta yaşamak isteyen insanları kendine çekiyor. Gerçekte ne kadar gözden uzak olduğu ise tartışmalıdır - örneğin, bir topluluk yol ağına iyi bir şekilde bağlıysa gerçekten gözden uzak sayılabilir mi?

Anlamaya çalışalım

“Slab City” (“Slablar” olarak da bilinir) adı, araziye dağılmış terk edilmiş beton levhalara gönderme yapıyor. Slab City henüz yerleşime açılmamıştır ve adını Deniz Piyadeleri kampı terk ettikten sonra geride kalan beton plakalardan almıştır (Camp Dunlap adında bir İkinci Dünya Savaşı Deniz Piyadeleri eğitim kampıydı). 1956 yılına gelindiğinde Deniz Piyadeleri üssü terk etti ve beton levhalar dışındaki binaları kaldırdı. Kış aylarında binlerce kampçı karavanlarını sezon için bölgeye getirirken, çok daha küçük bir grup ise yıl boyunca burada yaşamaktadır. İnsanların Slab City’ye gelme nedenleri farklılık gösteriyor; bazıları için Slab City şebekeden bağımsız ve “normal” toplumun sınırları dışında yaşama şansı sunarken, diğer sakinler ise yoksulluk nedeniyle bölgeye göç ediyor.

Arazi Kaliforniya Eyaleti’ne ait, ancak gecekonducular tarafından işgal edilmiş durumda. Bölge sakinleri Slab City’yi genellikle “Amerika’daki Son Özgür Yer” olarak adlandırıyor. Şehirde şebeke suyu, elektrik, kanalizasyon ya da çöp toplama sistemi bulunmadığından, bölge sakinleri kendi ihtiyaçlarını tamamen kendileri karşılamak zorundalar.

İklim

Slab City, Sonoran çölünde deniz seviyesinin aşağısında yer alıyor. Yakındaki Salton Denizi havaya bir miktar nem sağlıyor, ancak genellikle yaz sıcaklıkları 120 °F’ye (48 ° C) kadar ulaşıyor ve çok sıcak ve kurak. Slab City’de içme suyu yoktur, bu nedenle kişi başına günde yaklaşık 5 galon (19 L) su getirmek isteyeceksiniz.

Slab City’ye giden başka yollar olsa da, yolun çoğu asfalt olduğu için Niland’dan Beal Yolu’nu kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Sonoran çölünün ortasında arabanızın kuma saplanmasını istemezsiniz.

Ekonomi

Birçok Slabber, bağış karşılığında temel hizmetler sunarak artan turizm pastasından payını alıyor.

Slab City, çölün ortasında, temel hizmetlerden çok uzakta yaşayan bir insan topluluğu. Eğer Slab Şehri’ne bir gezi planlıyorsanız, bir bakkala ya da hırdavatçıya uğrayıp Slabberlar için birkaç hediye almayı unutmayın. Muz, viski ve buz gibi basit şeyler çok makbule geçecektir. İnşaat malzemeleri (ahşap, muşamba, çivi, vb.) ve sanat malzemeleri (boya) de harika hediyeler olacaktır.

Güvende kalın

Polis sık sık Slabs’tan geçer. ABD’de arama izni olmadan mülkünüze girmek yasalara aykırıdır. Ancak Slabs’taki kampların çoğu gecekondudur: kilitli bir çit size yasal koruma sağlamaz, ancak kilitli bir karavan kapısı sağlar. Polisin slablarda dolaştığını görür ya da duyarsanız, en iyisi aracınıza geri dönmektir. ABD’de polis silahlıdır.

Slabber’ların da silahlı (ve aynı zamanda tehlikeli) olduğunu varsaymak daha güvenlidir. Birçoğu TSSB’li gaziler, metamfetamin bağımlıları ve akli dengesizlikten muzdarip insanlardır. Genel olarak, geceleri Slab’larda dolaşmamak en iyisidir.

Tanımadığınız birinin gecekondusuna (günün herhangi bir saatinde) girmek, hatta kapısını çalmak bile çok kötü bir fikir olacaktır. Birçok Slabber bu ıssız yere diğer insanlardan uzaklaşmak için gelmiştir ve yalnız kalmak istediklerini varsaymak en iyisidir.

Akıllı olun ve her zaman kendinizi savunmak için bir şeyler taşıyın. Öldürücü olmayan biber gazı harika bir kendini savunma malzemesidir.

Slab City’de Gerçekten Kanun Yok Mu?

Peki Slab City gerçekten kanunsuz mu? Şey, hayır. Slab City Kaliforniya’nın bir parçasıdır ve polis istediği zaman buraya gelebilir. Ve polis oraya gidiyor (New York Times’a göre genellikle kamp sınırı anlaşmazlıkları nedeniyle). Bazen hırsızlık olayları yaşanıyor ama belki de en büyük sorun kristal metamfetamin. Slab City’de 2016 yılında bir cinayet işlendi ve polis usulüne uygun olarak gelip katili kaçamadan tutukladı.

Yani hayır. Slab City kanunsuz değil (polis buradan kaçma eğiliminde olsa bile). Ayrıca gerçekten şebekeden uzak da değil (ülkenin yol ağına oldukça bağlı). Ayrıca Imperial County Şerif Departmanı ve Niland İtfaiye Departmanı tarafından da hizmet verilmektedir (sadece bölge sakinleri bu hizmetler için vergi ödememektedir).

Slab City, Palm Springs’ten arabayla yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta, Meksika’ya giden yolun yaklaşık yarısında yer almaktadır. Salton Denizi’nin yakınında ve Imperial Vadisi ile zengin tarım alanlarının hemen kenarında yer almaktadır. Alışılmışın dışındadır - ancak medeniyetten sadece biraz uzaktadır.

Slab City Ziyaret Edilmesi Güvenli mi?

Slab City’nin güvenli olup olmadığı sorusu biraz duruma göre değişiyor. Orada yaşayanlar genellikle normal hayatın kısıtlamalarından uzak olmak isteyen insanlar. Bu, daha ağır uyuşturucular kullananlar da dahil olmak üzere bir dizi uyuşturucu bağımlısını çekebileceği anlamına gelir. Slab City, aileler ya da yeniden uyuşturucu kullanma riski olanlar için iyi bir yer olmayabilir.

Bununla birlikte, oradaki herkesin ağır uyuşturucu kullanması gerekmiyor ve sakinlerin çoğu ziyaretçilere karşı sıcakkanlı. İnsanların çoğu kendi halinde takılır ve ziyaretçileri rahatsız etmez (sonuçta Slab City daha münzevi tipleri çekmektedir).

Herkes gün içinde ziyaret edebilir ve etrafta dolaşıp etrafa göz atabilir - bu aileler için bile güvenlidir. Ancak gece kalmak farklı bir durum.

1 Beğeni

hayatta kalmak isteyenler demeyelim de gizlenmek isteyen suçlular ve akıl hastası olduğu için toplumdan dışlananlar diyelim

Gene hayatta kalmak isteyenler grubuna giriyor hocam