Bir EMP Sonrasında Paha Biçilemez Olacak 13 Şey

Başımıza gelebilecek tüm felaketler arasında muhtemelen en ciddi olanlarından birisi EMP saldırısı senaryosu diyebilirim. Tahminlere göre bu durum sadece elektronik cihazlarımızın çoğunu yok etmekle kalmayacak, aynı zamanda elektrik şebekelerinin de çökmesine yol açacaktır. Elektriği hemen hemen her işimizi yaparken kullandığımızı düşünürsek, böyle bir saldırının gerçekleşmesi halinde toplumun, altyapımızın ve tedarik zincirimizin aniden duracağını öngörebiliriz.

Bu senaryo hazırlıkçıların kendilerini motive etmek için ana hatlarıyla kullandıkları olasılık diyebilirim. Aslında burada söz konusu olan böyle bir olayın mutlaka gerçekleşeceği değil, böyle bir olay gerçekleştikten sonra hayatta kalmanın ne kadar zor olacağının farkına varılmasıdır.

Eğer bir EMP için hazırlanırsak, aynı zamanda karşımıza çıkabilecek daha küçük felaketlere de hazırlıklı oluruz. İstisnalar olsa da, EMP’ye hazırlanmak elektrik, su, kanalizasyon, iletişim ve tedarik zincirinin çökmesine karşı önlem alınmasını kapsar.

Böyle bir zamanda en büyük sorun, hazırlık yapanların neye sahip olup olmadıkları değil, hazırlanmamış olanların neye sahip olmadığı olacaktır. Her türlü ekipman ve malzeme için çırpınacaklar ve bunları elde etmek için hemen hemen her şeyi yapmaya ya da takas etmeye istekli olacaklardır. Hatta hazırlıkçılar bile bazı şeyleri stoklarına koymayı unuttuklarını fark edecek ve EMP sonrası dünyada bu malzemeler için takas yapmak zorunda kalacaklardır.

Natural EMP from a geomagnetic super-storm like the 1859 Carrington Event or the 1921 Railroad Storm, a nuclear EMP attack from terrorists or rogue states as practiced by North Korea during the nuclear crisis of 2013 are both existential threats that could kill 9 of 10 Americans through starvation,
disease, and societal collapse. ELECTROMAGNETIC PULSE (EMP): THREAT TO CRITICAL INFRASTRUCTURE

Yukarıda da alıntıladığım EMP Komisyonu raporuna göre, bir EMP saldırısı ya da doğal fenomeni yaşanırsa her 10 Amerikan vatandaşından 9 tanesinin ilk bir yıl içinde açlık, hastalık veya toplumsal çöküş nedeni ile hayatını kaybetmesi beklenmektedir.

EMP’nin Karanlığında

Bu durum, gerekli malzemelere bolca sahip olan hazırlıkçılar için büyük bir fırsat sunmaktadır. Sadece ihtiyaç duydukları şeylere sahip olmakla kalmayacaklar, aynı zamanda durumdan faydalanarak ellerindeki malzeme stoklarını başkalarının sahip olduğu değerli eşyalarla takas edebileceklerdir.

Yaşanacak olanlar acil durum stokları olan insanların bir felaketten fayda sağladığı ilk durum olmayacaktır. İkinci Dünya Savaşı yıllarında işgal altındaki Avrupa ülkelerinde çiftçiler, muhafaza ettikleri gıda maddelerini şehirlerden gelen “akrabalarının” kendilerine getirdiği gümüş ve mücevherlerle takas ederek zengin olmuşlardı.

Bu denklemin en zor olan kısmı, takas malı olarak kullanmak üzere ne stoklayacağınızı belirlemektir. Kendi ailenizin hayatta kalması için ihtiyacınız olan hiçbir şeyi takas etmek istemeyeceğinizden, bu stok sizin hayatta kalma stoklarınızdan fazla olmalıdır. Takas stoğunuzu oluşturmaya başlamadan önce kendi kullanımınız için bol miktarda stok yaptığınızdan emin olun.

Konserve Yiyecekler


Pixabay

Böyle bir dönemde herkesin en büyük ihtiyacı gıda olacaktır. Ulaşım ve sipariş sistemleri çöküp mağazalar ellerindekini sattıktan sonra yeniden ürün tedarik edemeyeceklerdir. Etrafta yiyecek olsa da; muhtemelen ihtiyaç duyulan yerlerde bulunmayaca elimizde kalan şeyler yöresel gıda maddeleri olacaktır. Bu yöresel gıdalar mağazalara bile ulaşamayabilir; ancak ulaşsa bile, ya bu stoklar tükendiğinde ne olacak?

Gıdanın değeri, hayatta kalmak için ne kadar talep gördüğüne göre belirlenir. Ne kadar az gıda varsa, değeri de o kadar artar. Bu da kıtlık arttıkça değerin de zaman içinde artacağı anlamına gelir. Gıdanızın ne kadar değerli olduğunu bilmek için tedarik hatlarının nabzını tutmanız gerekecektir.

Kahve

Belki de alkoliklerin, sigara içenlerin ve uyuşturucu bağımlılarının toplamından daha fazla kahve bağımlısı var. Pek çok insan sabahları bir ya da iki fincan kahveye ihtiyaç duyuyor. Diğer her şeyin eksik olduğu bir zamanda, sadece sıcak bir fincan kahve içebilmek, bunu elde edebilenler için büyük bir rahatlamaya yol açacaktır.


Pixabay

En iyi sonuçlar için öğütülmüş kahve değil, çekirdek kahve saklayın. Kahve öğütüldüğü anda eskimeye, lezzetini kaybetmeye ve bayatlamaya başlar. Elbette bununla ilgili sorun, o kahveyi öğütmek için bir araca, tercihen yarım kiloyu birkaç dakika içinde öğütebileceğiniz kadar büyük bir şeye ihtiyacınız olacak olmasıdır.

Piller

El elektroniği gibi küçük elektronik cihazların EMP’den sonra bile çalışmaya devam etme ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda, insanların bu elektronik cihazlar için pillere ihtiyacı olacaktır; büyük olasılıkla AA ve AAA boyutlarında, ancak bazı lityum iyon ve buton pillere de ihtiyaç duyulacaktır. Buradaki püf nokta, hangi boyutların en kullanışlı olacağını bulmaktır. Bu yüzden AA ve AAA pilleri stoklamak en faydalı yöntemdir.


Pixabay

Neyse ki bazı pil üreticileri artık alkalin pillerin önceki 2 yıllık ömür beklentisi yerine 10 yıla kadar saklanabileceğini söylüyorlar. Elinizde her boyuttan 100 ya da 200 pil bulundurur ve önce eski pilleri kullanacak şekilde stoğunuzu döndürürebilirniz, her zaman elinizin altında yeterli miktarda pil olur ve asla son kullanım tarihleri geçmez. Elbette takas için bu miktarı artırmak isteyebilirsiniz.

Sigara

İnsanlar, özellikle kriz zamanlarında, kötü alışkanlıklarını ihtiyaçlarının önüne koyabilirler. Stresle başa çıkmanın açlıkla başa çıkmaktan daha zor olması, insanların yiyeceğe ihtiyaç duyduklarında bile sigara ve içki arayışına girmelerine neden olur. Bu durum, takas yoluyla kazanç elde etmek isteyenler için büyük bir fırsat sunabilir.

Kıyılmış tütün ve sarma kağıtlarını sigaradan daha uzun süre saklayabileceğiniz için stoklamanız daha iyi bir seçenek olacaktır. Sigara içenlerin favori markalarını tercih edeceklerinden emin olsam da, yine de kıyılmış tütüne hayır demeyeceklerine eminim. Fabrika yapımı sigaralar, çoğunlukla içine koydukları katkı maddeleri nedeniyle ham tütün kadar uzun süre dayanmazlar.


Pixabay

Alkol

Tıpkı sigara gibi, insanlar alkol de içmek isteyeceklerdir. Aslında, sigara içenlerin sayısı azaldığı için muhtemelen alkolle ilgilenen daha fazla insan olacaktır. Herkes alkol almaktan hoşlanır ve stresli durumlar bu isteği bir ihtiyaca dönüştürebilir.

Etkili bir takas için alkolün büyük şişeler yerine küçük şişelerde olması daha iyi olabilir. Bu daha pahalıya mal olsa da takas zamanı geldiğinde yine de bir şişe takas etmiş olursunuz. Daha büyük bir şeyle takas etmeniz gerekiyorsa, birden fazla şişeyle takas edebilirsiniz.

Her Türlü İlaç

İlk tükenecek şeylerden biri, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan ilaçlardır. Eczacı olmadığınız sürece reçeteli ilaçlardan genel bir stok oluşturmanız neredeyse mümkün değildir. Bununla birlikte, ticaret için reçetesiz satılan ilaçları stoklamak iyi bir fikir olacaktır. Ağrı kesiciler, antihistaminikler ve ishal ilaçları oldukça rağbet görecektir.

Eğer yapabiliyorsanız stoklamanız gereken diğer önemli kategori antibiyotiklerdir. Geniş spektrumlu antibiyotiklerle tedavi edilebilecek pek çok hastalık vardır ve bunlar yaralanmalardan kaynaklanan enfeksiyonlar da dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar için kullanılabilir.

Eğer bu konuda bilgiliyseniz, ilaçlara bir alternatif de bitkisel ilaçlardır. Bilmiyorsanız bunu yapmaya çalışmayın, çünkü bazı ciddi sorunlara neden olabilir veya birini tedavi edemediğiniz için başınız derde girebilir. Ancak doğal ilaçlar konusunda bilgi sahibi olanlar için belki de bu, toplumun gözünde değerinizi ortaya koymanın iyi bir yolu olabilir.


Pixabay

İlk Yardım Malzemeleri

İlaçların yanı sıra insanların ilk yardım malzemelerine de ihtiyacı olacak. İnsanlar alışık olmadıkları şeyleri yapmak ve alışık olmadıkları aletleri kullanmak zorunda kalacaklar. Bu da bazılarının yaralanmalarına yol açacak. Bu yaralanmaları tedavi etmek sürekli bir sorun olacak ve sağlık tesisleri dolup taşacaktır.

Hemen hemen her temiz kumaş bandaj olarak kullanılabilir; yani evde eski çarşaflarınız varsa bu o kadar da büyük bir sorun değil. Daha büyük bir ihtiyaç ise antibakteriyel krem, alkol ve yaranın enfeksiyon kapmasını önleyecek diğer şeylerdir. Damar yolu anjiyoketleri ve elastik bandajlar gibi daha sıra dışı ilk yardım malzemeleri de stoklarınızda bulunmalıdır.

Sabun

Çok basit görünebilir, ancak sabun afet sonrası dünyada büyük önem taşıyabilir. Çoğu insan kendisi için nasıl sabun yapabileceğini bilmez ve elinde fazladan sabun bulundurmaz. Oysa sabun, kendimizi hastalıklardan korumak için en önemli şeylerden biridir; sanırım hepimiz bu gerçeği pandemi sırasında öğrenmiş olduk.


Pixabay

Kişisel Hijyen Ürünleri

Sabunun yanı sıra, başta diş fırçası ve diş macunu olmak üzere diğer kişisel hijyen ürünleri de önemli olacaktır. İnsanlar şampuan ya da deodorant kullanmadan idare edebilse de, dişlerimizi fırçalamak diş çürümelerini önlemenin önemli bir parçasıdır. Hepimiz bu şekilde yetiştirildik ve bu alışkanlığımızı geride bırakmak zor olacaktır.

Tuvalet Kağıdı

İnsanlar paniğe kapılıp bulabildikleri her şeyi satın aldıklarından, 2020’deki büyük tuvalet kağıdı kıtlığını hepimiz yaşadık. Mağazaların raflarını yeniden düzene sokması aylar sürdü, çünkü her seferinde sadece az bir miktar gelebiliyordu. Tuvalet kağıdının ne kadar hacimli olduğu düşünüldüğünde, stokları yenilemek için yeterince sevkiyat yapabilmek muhtemelen zordu.

Yine de tuvalet kağıdı hepimizin hayatımızın her günü kullandığı şeylerden biri. Toplu olarak kullandığımız miktar dudak uçuklatacak kadar fazla. EMP sonrası bir dünyada benimseyebileceğimiz başka seçenekler olsa da, hiçbiri onun kadar kullanışlı değil ve takas için bir tuvalet kağıdı stoğunuz olması sizi şehirdeki en popüler adam yapabilir.

Ateş Başlatıcılar

Genel bir kural olarak, tıpkı atalarımızın yaptığı gibi ısınmak ve yemek pişirmek için ateş kullanmaya geri dönmemiz gerekecek. Bu birçok kişi için, özellikle de ateş yakma konusunda iyi olmayanlar için bir sorun olacak. İçimden bir ses, pek çok insanın ateş yakmayı öğrenmek için bir sürü kibrit harcayacağını söylüyor. :slight_smile:

Kabul etmek gerekir ki, çakmak ve kibrit yüksek fiyatlı bir ticari ürün değil. Yine de, bir anlaşmayı sonuçlandırmaya çalışırken “ekstra” olarak faydalı olabilir. Küçük bir paket kibrit vermek size çok pahalıya mal olmaz ve ihtiyacı olan birine cömert bir jest gibi görünebilir.


Pixabay

Her Türden Yakıt

Arabalar çalışmıyor olabilir, ancak bu benzine ihtiyaç duyulmayacağı anlamına gelmez. Benzin, ateş yakmak ve motorlu testereleri çalıştırmak gibi başka işler için de kullanılabilir. Benzin yandığı sürece, arabalar olsun ya da olmasın, insanlar benzin için bir kullanım alanı bulacaktır. En büyük sorun benzinin iyi saklanamamasıdır, metal benzin bidonlarında plastik bidonlara göre daha iyi saklanır.

Ancak insanların ihtiyaç duyacağı tek yakıt türü bu değil. Yanabilen hemen hemen her şey faydalı olacaktır; propan, gazyağı, mineral yağ ve odun. Odun özellikle faydalı olabilir, ancak çoğu insan muhtemelen kendi odununu kesmeye çalışacaktır. Bunlardan bazılarını depolamak o kadar pratik olmasa da, stoklarınıza ekleyebileceğiniz fazladan her şeyi birilerinin isteyeceğinden emin olabilirsiniz.

Su Filtreleri / Arıtıcılar

Bildiğimiz gibi, hayatta kalma senaryolarında her su kaynağı şüpheli olarak görülmelidir. Başkaları bunu henüz bilmiyor olabilir ama arıtılmamış su içtikleri için ishal olduklarında bunu çok çabuk öğreneceklerdir. O zaman da çılgınlar gibi sularını içilebilir hale getirmenin yollarını arayacaklardır. Eğer zamanlamayı doğru yaparsanız, onların kurtarıcısı olarak görülebilirsiniz.

Gözenekleri tortu ile dolan her su filtresinin bozulabileceğini unutmayın. Bir çözüm de geri yıkanabilir filtreler kullanmaktır. Bunlar daha pahalıdır; ancak en azından o kadar çabuk bozulmazlar. Bir başka seçenek de suyu kimyasal olarak arıtmak için klorlu ağartıcı vb. şeyler kullanmaktır. Ne kullanırsanız kullanın, uzun vadeli düşünerek bol bol stokladığınızda emin olun.

Son Bir Düşünce

Kriz zamanlarında takas yapmanın riskli bir iş olabileceğini unutmayın. Sahip olduğunuz şeyi gören insanlar, takas etmek yerine size saldırmayı tercih edebilirler. İnsanların çaresiz olacağını düşünürsek, sahip olduklarınızı elde etmek için her şeyi yapabilirler. Eğer bu sizi öldürmek anlamına geliyorsa, bunu kendi çocuklarının ölümü ile kıyaslayacak ve ölmeniz gerektiğine karar vereceklerdir.

EMP sonrası dünyada takas yaparken elinizin altında her zaman iyi bir silah olsun. Asla evde iş yapmayın ve günün sonunda eve döndüğünüzde takip edilmediğinizden emin olmak için gerekli önlemleri alın. Hayatta kalma ekibiniz dışındaki hiç kimseye, onlarla sağlam bir ilişki geliştirecek zamanınız olana kadar güvenemezsiniz.

2 Beğeni