Biber Gazı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yıllardır, tehlike anında kendinizi savunmanın yollarını aradığınızı biliyorum. Biber gazı da bu yöntemlerden biridir. Biber gazı taşımaya karar vermeden önce, biber gazı hakkında bilmeniz gerekenlere bir göz atalım.

Biber gazı nedir?

Biber gazı, oleoresin capsicum (OC) adı verilen kimyasal bir bileşik içeren kendini savunma aracı olup, adından da anlaşılacağı üzere acı biberin içindeki madde ile aynıdır. Göz, burun ve boğazdaki mukoza zarlarında inflamasyon ve tahrişe neden olur. Nasıl etki eder? Püskürtüldüğünde, OC bileşiği gözlerde, burunda ve boğazda şiddetli yanma ve tahrişe neden olarak görmeyi ve nefes almayı zorlaştırır. Öksürüğe, hatta yeterince şiddetli ise öğürmeye bile neden olur. Bu durum saldırganı kısa bir süreliğine etkisiz hale getirerek mağdura kaçması veya yardım çağırması için zaman kazandırabilir.

Biber gazı nasıl kullanılmalıdır?

Biber gazı yalnızca kişisel güvenliğin tehdit altında olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Spreyi en az 3 ila 4 metre uzakta tutarak saldırganın yüzüne nişan almak önemlidir. Spreyi sıktıktan sonra hızla bölgeden uzaklaşın ve yardım çağırın.


Görsel: Vikipedi

Biber gazı taşıyacaksanız, önce nasıl kullanacağınızı öğrendiğinizden emin olun. Ayrıca, ihtiyaç duymanız halinde yanınızda ve kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Çantanızın dibinde ya da torpido gözünde ulaşamayacağınız bir yerde bulundurmanızın bir anlamı yoktur.

Biber gazı kalıcı hasara neden olabilir mi?

Biber gazı öldürücü olmamakla birlikte, geçici körlüğe ve nadir durumlarda kalıcı göz hasarlarına yol açabilir. Kullanırken dikkatli olmak ve etrafta bulunan bireylerin etkilenebileceği alanlara sıkmaktan imtina etmeniz önemlidir.

Biber gazının etkisi ne kadar sürer?

Biber gazının en etkili olduğu süre genellikle 10 dakikadır ve bu süre giderek azalır. Spreyin gücüne ve kişinin OC bileşiğine toleransına bağlı olarak tahriş 15 ila 30 dakika sürebilir. Bazı uzmanlar yanma hissinin çok daha uzun sürebileceğini belirtmektedir. Astım hastaları veya solunum yolu sorunları olanlar bu yan etkilere karşı daha hassas olabilirler.

Yanlışlıkla kendinize biber gazı sıkmanız durumunda ne yapmalısınız?

  • Sakin olun ve sprey sıkılan bölgeleri ovalamaktan kaçının.
  • Maruz kalan bölgeleri durulayın.
  • Ciltte yanma hissini hafifletmek için tam yağlı süt uygulayın. Biber gazındaki yağları çıkarmak için cildinizi bulaşık deterjanı (Dawn gibi) ile yıkayın ve ardından birkaç kez durulayın.
  • Eğer gözünüze kaçarsa, bol su ile yıkayın. Kontakt lens kullanıyorsanız lenslerinizi çıkarın. Spreyin gözünüzden çıkmasına yardımcı olmak için serum fizyolojik de kullanabilirsiniz.
  • Biber gazı bulaşmış giysilerinizi çıkarın.
  • Biber gazına maruz kalan tüm kıyafetleri yıkayın.
  • Eğer sprey havada kaldıysa, spreyden uzaktaki başka bir alana geçin. Kazara püskürtme iç mekanda gerçekleştiyse, tüm pencere ve kapıları açın, havalandırmayı çalıştırın.
  • Biber gazı taşıyorsanız, kazara sıkılma ihtimaline karşı biber gazı temizleme mendili de taşımanız iyi bir fikir olabilir.

Biber gazı taşımak yasal mı?

Dünya geneline bakıldığında çoğu devlette, kendini savunmak için biber gazı taşımak herhangi bir izin aranmaksızın yasaldır. Ancak bazı devletlerde, taşınabilecek biber gazı gücünde sınırlamalar vardır - örneğin biber gazı yasaları Amerika Birleşik Devletleri’nde eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Biber gazı kullanmadan veya taşımadan önce yasal zemini araştırmanız ve uygun davranmanız önemlidir.

Türkiyede biber gazı ile ilgili durum ne?

Biber gazı, hukuk çerçevesinde değerlendirildiğinde karmaşık bir konudur. Herhangi bir kanuni düzenleme olmadığı için biber gazını kullanmanın kendisi genellikle suç sayılmaz. Eğer meşru çerçevede ve hukuka uygun koşullarda kullanılırsa, kullanan kişi cezalandırılmaz. Ancak, biber gazının taşınmasının kanuni bir suçu olmasa da, biber gazının kullanımından doğan kötü sonuçlar için ceza verilebilir.

Yargıtay’ın bir kararına göre, zarar verme kastıyla biber gazı kullanmak ve karşıdakinin yaralanmasına sebebiyet vermek, silahla kasten yaralama suçunu oluşturabilir. Biber gazını bir suç işlemek amacıyla kullanmak suç olurken, yanında bulundurmak ise kabahattir. Suç fiilinin yaptırımı Türk Ceza Kanununda, bulundurmak fiilinin yaptırımı ise Kabahatler Kanununda yer almaktadır.

Biber gazı ile ayı spreyi arasındaki fark nedir?

Biber gazı genellikle insan saldırganlara karşı kişisel savunma için kullanılır ve daha düşük konsantrasyonda kapsaisin (gözlerde ve solunum sisteminde tahrişe neden olan aktif bileşen) içerir. Etkileri genellikle yaklaşık 30 dakika sürer ve menzili yaklaşık 3 - 5 metredir.

Ayı spreyi ise ayıları ve diğer vahşi hayvanları caydırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Daha yüksek konsantrasyonda kapsaisin içerir ve hayvanlarda geçici körlüğe, öksürüğe ve nefes almada zorluğa neden olabilir. Etkileri yaklaşık bir saat sürebilir ve menzili tipik olarak yaklaşık 10-30 metredir.

Biber gazı taşıyor musunuz? Lütfen deneyimlerinizi aşağıda paylaşmaktan çekinmeyin.

2 Beğeni

Biber gazı taşımanın bana sunduğu güvenlik hissi, gerçekten paha biçilemez. Ancak bu gazın etkilerinin ciddi olabileceğini ve yalnızca gerektiğinde kullanılması gerektiğini unutmamak önemli. Biber gazını çoğu zaman cebimde veya çantamda bulunduruyorum, böylece acil durumlar için hemen ulaşabilir durumda oluyorum. İçinde bulunduğumuz çağda, ne yazık ki kendimi ve sevdiklerimi korumak için bu tür önlemler almak gerekiyor. Biber gazını çeşitli yerlerden satın alabilirsiniz. Örneğin, yapı marketler genellikle biber gazı gibi kişisel güvenlik ürünlerini de stoklarında bulunduruyor. Ancak unutmayın, her ne sebeple olursa olsun biber gazını kullanırken dikkatli olmalı ve yalnızca gerçekten gerektiğinde kullanmalısınız.

2 Beğeni

@GezenBiri hangi marka kullanıyorsun? Genelde piyasada NATO markalı bir ürün bulunuyor, yeşil şişeli.

Jenix marka kullanıyorum, yazıya göz attıktan sonra fark ettim, şişenin üzerinde OC gas ibaresi de varmış. Ürün şuradakinden Jenix Biber Gazı Göz Yaşartıcı Sprey 40 Ml - YouTube

1 Beğeni